Uprzejmie infromujemy, że w dniu 6 maja 2024 r. (poniedziałek) pozalekcyjne zajęcia z tenisa ziemnego nie odbędą się,
Ogólnopolski Konkurs Programistyczny: Gigathon dla dzieci i młodzieży 7-18 lat
Wystartowały już zapisy, które są dostępne na stronie
Zachęcamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Programistycznego Gigathon, który objęty został patronatem honorowym Ministra Edukacji.
Konkurs jest doskonałą okazją dla młodych pasjonatów technologii, aby sprawdzić swoje umiejętności programistyczne i zawalczyć o wyjątkowe nagrody.
W tej edycji do grona partnerów Gigathonu dołączyła firma Komputronik, która została sponsorem głównym i fundatorem sprzętu elektronicznego dla zwycięzców.
Nagrody:
- Konsola Xbox Series X;
- telefony, tablety i akcesoria marki Samsung;
- kursy i obozy programistyczne
- pakiety książek od wydawnictw Helion i HarperCollins
Konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży w przedziale wiekowym 7-18 lat i odbywa się w czterech kategoriach:
- Minecraft (7-9 lat)
- Scratch (10-12 lat)
- C#, C++ oraz Python (13-15 i 16-18)
Etapy:
- I etap: 06.05 - 26.05 (quiz)
- II etap: 23.09 - 07.10 (quiz)
- III etap: 08.10 - 23.10 (zadanie projektowe)
- Wielki finał (listopad 2024)
Wystartowały już zapisy, które są dostępne na stronie: http://info.gigathon.pl/edu.
Wypełnienie formularza trwa tylko 3 minuty.
W tym roku przygotowano również specjalną konkurencję dla szkół. W ramach akcji Gigathon School Challenge szkoły rywalizują o wspaniałe nagrody w specjalnie przygotowanym rankingu. Placówki, z których najwięcej uczniów weźmie udział w Gigathonie zdobywają:
- bony o łącznej wartości 9000 zł na sprzęt technologiczny i edukacyjny
- stypendia dla uczniów na semestralne kursy z programowania
- zestawy książek od wydawnictw Helion i HarperCollins
- webinar o wykorzystaniu narzędzi sztucznej inteligencji w edukacji
Każdy uczestnik zdobywa punkty i zwiększa szansę szkoły na wygraną.
Zachęcamy do zapoznania się ze stroną konkursu, gdzie znajdują się nie tylko formularze zapisowe, ale również niezbędne materiały powtórzeniowe.
Więcej szczegółów na stronie: https://crm.giganciprogramowania.edu.pl/app/RankingSzkolGigathon
Uroczysta Akademia upamiętniająca rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja
- 30
29 kwietnia 2024 r. w naszej szkole odbyła się Uroczysta Akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tym roku obchodzimy 233 rocznicę jej zatwierdzenia przez Sejm Wielki. Uroczystość przygotowali uczniowie klasy 3a, 4b, 5c, 7a i 7b, pod kierunkiem nauczycieli.
Uroczystość rozpoczęła się od przywitania gości – w czasie Akademii dla klas 4-7 swoją obecnością zaszczyciła nas żona patrona naszej szkoły Pani Aleksandra Ferenc. Następnie wszyscy wspólnie odśpiewali hymn państwowy, po którym uczniowie odpowiedzialni za zorganizowanie dzisiejszej uroczystości, przedstawili wzruszający montaż słowno-muzyczny. Nasza młodzież poprzez recytację patriotycznych wierszy, śpiew i taniec, przybliżyli całej naszej szkolnej społeczności okoliczności, jakie towarzyszyły uchwaleniu Konstytucji 3 Maja.
Nowością były krótkie scenki historyczne, odegrane zarówno przez starszych, jak i młodszych uczniów, którzy świetnie się uzupełniali na deskach sceny teatralnej, prezentując swoje aktorskie talenty i przenosząc nas w drugą połowę XVIII wieku, do czasów stanisławowskich. Ich celem było również jak najbardziej przystępne opowiedzenie wszystkim tego, co działo się w naszej ojczyźnie pod koniec XVIII stulecia, kiedy to doszło do uchwalenia Konstytucji 3 Maja, powstania kościuszkowskiego, a wreszcie tragicznych w skutkach rozbiorów Rzeczypospolitej.
Swoje zdolności zaprezentowali wówczas uczniowie klasy 3a, 4b i 5c. Zgromadzeni widzowie mieli okazję zobaczyć na własne oczy szlachciców i szlachciankę, ubranych w prawdziwe stroje z epoki, a także uczniów przebranych za króla Prus, cesarza austriackiego i imperatorową Rosji. Wiele emocji wzbudził moment rozrywania przez nich mapy z granicami przedrozbiorowej Polski. Każdą akademię uświetnił tradycyjny polonez, zaprezentowany przez uczniów klasy 3a. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor, a na zakończenie delegacja uczniów i nauczycieli wręczyła Pani Aleksandrze Ferenc pamiątkowy podarunek, upamiętniający naszą dzisiejszą uroczystość. Była to chwila pełna wzruszenia.
W tym miejscu z całego serca dziękujemy Pani Aleksandrze Ferenc za przyjęcie naszego zaproszenia i zaszczycenie nas swoją obecnością. Dziękujemy również za poświęcony nam czas i wspólne obchodzenie Święta Konstytucji 3 Maja. Dziękujemy także Pani Milenie Brandt, Pani Monice Konefał oraz ks. Pawłowi Blatowi za pomoc w organizacji dzisiejszej uroczystości.
Organizatorzy: Paulina Dubis, Jolanta Pierożak-Dulińska, Agnieszka Pietrasiewicz, Rafał Michta
Przegląd Piosenki Patriotycznej "Majowa Jutrzenka"
"Witaj Maj! Trzeci Maj!
u Polaków, błogi raj!"Jednym z głównych zadań przedszkola jest budzenie u dzieci poczucia tożsamości narodowej oraz więzi z własną Ojczyzną. Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Święto Konstytucji 3 Maja to święta, które są doskonałą okazją, by uczcić barwy ojczyste i symbole narodowe. Z tej okazji 30 kwietnia w naszym przedszkolu odbył się Przegląd Piosenki Patriotycznej "Majowa Jutrzenka". Podczas, którego chętne dzieci zaprezentowały patriotyczne utwory przed swoimi rówieśnikami, nauczycielami oraz Dyrekcją. Na koniec wszyscy uroczyście odśpiewali Hymn Polski.
19
Szkolne obchody Międzynarodowego Dnia Tańca
- 15
Taniec jest ukrytym językiem duszy. (Marta Graham)
29 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Tańca, święto ustanowione już w 1982 roku przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego. Jest to święto tancerzy i wszystkich miłośników sztuki tańca. Nasi uczniowie także chętnie włączyli się w obchody tego wyjątkowego święta, który przynosi wiele radości. Członkowie szkolnych kół tanecznych zaprezentowali podczas dwóch przerw śródlekcyjnych układy taneczne do znanych i lubianych utworów muzycznych: „Sofia”, „What Makes You Beautiful”, „Italodisco”, „Całkiem nowa bajka”, „Bloody Mary”, „Friend Like Me” (z filmu „Alladyn”). Do zabawy chętnie włączyli się pozostali uczniowie, zwłaszcza klas młodszych.
Nie trzeba nikogo przekonywać do tego, jak w naszym życiu są muzyka i taniec. We wtorkowy poranek umilił czas tym młodszym i starszym. Jak mówił Wolter: Czytajmy i tańczmy; te dwie nie zaszkodzą światu.Organizatorzy: Samorząd Uczniowski
Szkolne Koło Taneczno-Wokalne
Koło Taneczne SKS
Mierzymy wysoko - coraz wyżej!! Mistrzostwa Polski IDO PFT SHOW DANCE & PRODUCTION 2024- kolejny sukces taneczny uczennic klasy 4b
Mistrzostwa Polski IDO PFT SHOW DANCE & PRODUCTION 2024, to jedno z najważniejszych i najbardziej prestiżowych wydarzeń tanecznych w kraju. To historyczne wydarzenie, ponieważ po raz pierwszy taka impreza odbyła się na Podkarpaciu. W ostatni weekend kwietnia (27-28.04.2024 r.) do Łańcuta zjechali najlepsi tancerze (około 800 osób), choreografowie i trenerzy z całej Polski.
Nie zabrakło tam również naszych uczennic - Izabeli Sołek i Nataszy Rusin z kl. 4b, które wraz z Zespołem Exercise Rzeszów, pod czujnych okiem trenerki i choreografki – Tetiany Kudyrko, zdobyły tytuł II Wicemistrzyń Polski i awansowały do IDO WORLD SHOW DANCE CHAMPIONSHIPS 2024 w Riesa (Niemcy).
Wielkie gratulacje! Nasze uczennice zaprezentowały nie tylko talent, ale także ogromną pracę, poświęcenie oraz zaangażowanie.
Wszyscy trzymamy kciuki za dalsze sukcesy! Niech ta radość i pasja towarzyszą Wam zawsze na Waszej tanecznej drodze!Rafał Michta
Potrójny sukces na podium w Mistrzostwach Polski osiągnięty przez Laurę Solarek z grupy XII (Biedronki)
Z największą dumą i radością, chcemy podzielić się informacją o ogólnopolskim sukcesie Laury Solarek, naszej 6-latki uczęszczającej do grupy XII. Dziewczynka na co dzień trenuje w zespole Exercise Rzeszów, z którym występowała na mistrzostwach. Laura podczas ubiegłego weekendu uczestniczyła w Mistrzostwach Polski IDO PFT Show Dance & Production w Łańcucie. Wystartowała w 3 kategoriach, w każdej zdobywając miejsce na podium: III miejsce - solo z prezentacją pt. Kuchareczka, II miejsce w mini formacji z prezentacją "Tea time" oraz I miejsce zdobyte z całą grupą w prezentacji "Arbuzolandia". Serdecznie gratulujemy i świadomi ogromu pracy, jaką Laura wkłada w wyszlifowanie do perfekcji swoich umiejętności, całym sercem kibicujemy w kolejnych osiągnięciach!
2
Niebieskie Igrzyska 2024 - część edukacyjna
- 7
Niebieskie Igrzyska 2024 - część sportowa
W dniu 24.04.24r. nasze przedszkole wzięło udział w akcji ,,Niebieskie Igrzyska,, pod patronatem Rzecznika Praw Dziecka. Wydarzenie sportowe poprzedzone zostało częścią edukacyjną "Jesteśmy różni i pomagamy sobie". "Niebieskie Igrzyska" to wydarzenie o charakterze edukacyjno-sportowym, którego celem było zwiększenie wrażliwości i świadomości w zakresie zaburzeń ze spektrum autyzmu, a także kształtowania prospołecznych postaw obywatelskich, opartych na szacunku i tolerancji. Miały również pokazać, że każdy może być sportowcem i każdy ma szansę osiągnąć sukces na miarę swoich możliwości. Konkurencje drużynowe służyły integracji oraz rozwijaniu i wzmacnianiu więzi. Przedszkolaki miały okazję sprawdzić się w różnorodnych konkurencjach. Całemu wydarzeniu towarzyszył Hymn Niebieskich Igrzysk.
82
Międzynarodowy Dzień Tańca
Akcja "Żywa Flaga Rzeczypospolitej Polskiej"
W ramach obchodów Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, serdecznie zapraszamy uczniów klas 4-7 wraz z nauczycielami do utworzenia „Żywej Flagi” na boisku szkolnym.
Akcja odbędzie się 30 kwietnia br. o godzinie 11:50.
Uczniowie otrzymają białe i czerwone kartki, z których utworzą polską flagę, ta zaś zostanie sfotografowana i nagrana z lotu ptaka przez dron. W razie niesprzyjającej pogody, akcja zostanie przeniesiona na poniedziałek 6 maja br.Organizatorzy
2 maja 2024 r. - dzień wolny od zajęć dydaktycznych
Uprzejmie informujemy, że w dniu 02 maja 2024 r. (czwartek) świetlica szkolna pełni dyżur dla uczniów, których rodzice złożyli wniosek i poprosili o zapewnienie dziecku opieki w tym dniu.
Wszyscy uczniowie zapisani na dyżur przebywają od godz. 6.30 do godz. 17.00 w sali 002.
Obiad o godz. 11.30 w stołówce szkolnej.
Przypominamy, że zgodnie z Regulaminem korzystania z wyżywienia w Szkole Podstawowej nr 37 w Rzeszowie, od 1 kwietnia 2024 r. nie dokonuje się odpisów za nieobecność dziecka (uprawnionego do korzystania z posiłków ucznia szkoły), które zostało uprzednio zgłoszone na dyżur świetlicowy wynikający z kalendarza dni wolnych od nauki w roku szkolnym.
Zajęcia dodatkowe w dniu 2 maja 2024 r. nie odbywają się.
Książkożercy na tropie literatury z motywem przyrody
- 4
W czwartek 25 kwietnia 2024 r. odbyło się trzecie już spotkanie Klubu Miłośników Książki Klas 4-7. „Książkożercy” przy herbatce i słodkiej przekąsce mogli podzielić się ze sobą spostrzeżeniami i przemyśleniami na temat przeczytanych pozycji z motywem przyrody i ekologii.
Okazuje się, że wśród dzieci naszej szkoły znajduje się bardzo wielu entuzjastów literatury bliskiej naturze a zagadnienia związane z ochroną środowiska są im wyjątkowo bliskie. Spotkanie było wspaniałą sposobnością do wymiany rekomendacji czytelniczych a także ustalenia planów na najbliższy czas.
Kolejne zebranie szkolnych miłośników literatury pod hasłem „Majówka z książką” zaplanowano na 20 maja i odbędzie się w plenerze. O ile pogoda dopisze, wybierzemy się wspólnie nad rzekę Wisłok, aby w otoczeniu przyrody podzielić się ze sobą wrażeniami po przeczytaniu książek z serii „Kroniki Archeo”, autorstwa znakomitej pisarki literatury dziecięco-młodzieżowej – Agnieszki Stelmaszyk.
Cieszymy się, że nasz klub jest miejscem, gdzie dzieci mogą się wzajemnie inspirować i dzielić ze sobą pasją czytania.
Monika Konefał i Ewelina Kutyła-Stręciwilk
Finał Ogólnopolskiego Konkursu Wielka Liga Czytelników
Sukces SP 37 na XXIV EDYCJI PUCHARU TYMBARKU!
Dnia 24 kwietnia 2024 r. nasza szkoła wzięła udział w emocjonujących zawodach o Puchar Tymbarku. Trzy drużyny reprezentujące naszą szkołę w kategoriach wiekowych U8, U10 i U12 dały z siebie wszystko na boisku.
Nasza drużyna U8 wykazała się niezwykłymi umiejętnościami, wygrywając wszystkie mecze turnieju i zapewniając sobie miejsce w finałach wojewódzkich, które odbędą się już niebawem!
Drużyny U10 i U12 osiągnęły znaczący sukces, przechodząc z fazy grupowej do ćwierćfinałów turnieju. Mimo że nie udało im się sięgnąć po zwycięstwo w turnieju, to ich determinacja i umiejętności pozostawiły niezatarte wrażenie.
Mimo deszczu, który towarzyszył nam przez cały dzień, nasi zawodnicy nie zrażali się warunkami atmosferycznymi ani na chwilę. Ich determinacja i zaangażowanie były nie do podważenia.
Nie można także pominąć debiutu naszych nowych strojów sportowych, które sprawiły, że nasi chłopcy prezentowali się jak prawdziwi zawodowcy na boisku.
To był niezapomniany dzień pełen sportowych emocji i triumfów!
Opiekunowie: Pietrasiewicz Agnieszka, Pistor Marcin
By przeżyć to jeszcze raz - uczniowie klas piątych na spektaklu pt. „Chłopcy z Placu Broni”
W piątek 26 kwietnia uczniowie klas 5a i 5b obejrzeli spektakl pt. „Chłopcy z Placu Broni” w wykonaniu aktorów wrocławskiego Teatru ARTENES. Sztuka, będąca adaptacją książki Ferenca Molnara, przypomniała historię chłopców, którzy z całych sił walczyli o swój ukochany plac, o swoją „małą ojczyznę”. Główny bohater, Erno Nemeczek, stanowi dla nas wzór godny naśladowania. Ten drobny chłopiec okazał się godnym zaufania dzielnym młodzieńcem. Wspólnie z Boką próbują ocalić Plac Broni, nie dopuścić do zajęcia go przez chłopców z przeciwnej drużyny.
To wszystko mogli obejrzeć uczniowie podczas godzinnego przedstawienia w Wojewódzkim Domu Kultury. Wyjście było okazją do przypomnienia sobie treści lektury i utrwalenia materiału omawianego podczas lekcji języka polskiego.
Monika Konefał
Udział w ogólnopolskiej akcji społecznej „Żonkile”
- 21
Już po raz drugi nasza szkoła czynnie włączyła się w obchody ogólnopolskiej akcji społecznej „Żonkile”, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. 19 kwietnia uczniowie - wraz z Dyrekcją, nauczycielami i pracownikami - na znak solidarności z powstańcami z warszawskiego getta, dumnie nosili przypięte do białych koszul żółte żonkile. Dlaczego właśnie one? Od kilku lat są one bowiem symbolem zbiorowej pamięci, dlatego też akcji towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”. Podkreśla ono potrzebę wspólnoty, dużą rolę solidarności, stanowi łącznik między przeszłością a teraźniejszością.
19 kwietnia 1943 roku wybuchło w getcie warszawskim powstanie. Dla żydów był to wybór sposobu umierania, gdyż chcieli ginąć niczym bohaterowie. W 81. rocznicę tego tragicznego wydarzenia w szkole odbyły się zajęcia dla uczniów klas 4-6 oraz 7 przeprowadzone w oparciu o materiały przygotowane przez organizatorów. Uczniowie klas młodszych poznali historię Bronka, bohatera opowiadania Zuzanny Orlińskiej pt. „Szuflada”, następnie aktywnie uczestniczyli w rozmowie. Chętnie rozwiązywali zadania. Siódmoklasiści z kolei obejrzeli film animowany oparty na książce-wywiadzie Hanny Krall „Zdążyć przed panem Bogiem”, poznali sylwetkę Marka Edelmana oraz fakty związane z wybuchem powstania w getcie. Wychowawcy klas najmłodszych przeprowadzili krótkie pogadanki z uczniami, przeczytali opowiadanie „Pamięć Drobinek” Zofii Staneckiej. Dla każdego piątkowy udział w spotkaniach był pełen wrażeń. Z pewnością niejednego skłonił do refleksji.
Organizatorzy: Monika Konefał
Ewelina Kutyła-Stręciwilk
Klaudia Lelek-Miąsik
Mariola Baran
Uroczysta Akademia upamiętniająca rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Serdecznie zapraszamy Dyrekcję naszej Szkoły, Uczniów i Nauczycieli na Uroczystą Akademię z okazji 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uprzejmie prosimy, uczniów, aby tego dnia wszyscy pojawili się w szkole ubrani na galowo. Szczegóły uroczystości znajdują się na plakacie.
Obchody Dnia Ziemi
25 kwietnia uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli w Obchodach Dnia Ziemi zorganizowanych przez Samorząd Uczniowski! Był to wyjątkowy dzień pełen zaangażowania i troski o naszą planetę.
Uczniowie ubrani w kolorach ziemi, mieli okazję wyrazić swoje myśli i życzenia dla Ziemi, pisząc je na zielonych listach, które przyczepiali do "sznurka życzeń" oplatającego drzewo przy szkolnych schodach.
Dzięki takim inicjatywom możemy zwrócić uwagę na ważność dbania o naszą planetę i pokazać, że każdy z nas może wnieść swoją cegiełkę w ochronę środowiska.
Dziękujemy wszystkim za udział i zaangażowanie! Niech, te złożone życzenia staną się motywacją do dalszych działań na rzecz naszej Ziemi!Samorząd Uczniowski
"Dzień Ziemi" w klasie 1b
- 8
22 kwietnia nasza klasa przyłączyła się do obchodów "Światowego Dnia Ziemi". Za pomocą gier i zabaw dowiedzieliśmy się: co to jest Ekologia, jakie działania szkodzą Ziemi oraz w jaki sposób my, uczniowie klasy 1, możemy zadbać o Naszą Planetę, żeby pozostała tak samo piękna dla nas i przyszłych pokoleń.
Justyna Olszewska
Archiwum Aktualności