W ostatni piątek nasza szkoła już po raz trzeci wzięła udział w akcji społecznej „Żonkile”. Jest to ogólnopolska kampania społeczno-edukacyjna, którą co roku organizuje Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Jej celem jest upamiętnienie rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim, które miało miejsce 19 kwietnia 1943 roku, jako akt desperackiego sprzeciwu wobec niemieckim planom likwidacji warszawskiego getta.
Symbolem akcji są żonkile nawiązujące do postaci Marka Edelmana – ostatniego przywódcy powstania, który co roku 19 kwietnia składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie.
Akcja „Żonkile” od lat łączy pokolenia, ucząc młodych ludzi o solidarności, szacunku dla tych, którzy zginęli w obronie życia i godności, a także o odwadze, która daje siłę, by stanąć po stronie dobra i prawdy.
W ramach tejże akcji w naszej szkole zostały zorganizowane lekcje patriotyczno-historyczne. Udział w lekcjach wzięły klasy ósme oraz klasy szóste wraz z piątą. Starsi uczniowie poznali następujące postacie: Marka Edelmana, Marii Ajzensztadt, Emanuela Ringelbluma, Izraela Milejkowskiego, Nachum Grzywacz oraz Mary Berg. Podczas zajęć prowadzonych przez polonistkę p. Monikę Konefał, uczniowie rozmawiali o odwadze, a także wykonywali ćwiczenia w grupach. Natomiast młodsza grupa słuchała wspólnie czytanego opowiadania autorstwa Katarzyny Ryrych pt: „Takich dwóch jak nas trzech”, a następnie wzięli czynny udział w dyskusji na temat przeczytanej historii i wartości takich jak: przyjaźń, oddanie. Rozmawiano także o rzeczach trudniejszych, ale jakże ważnych – został poruszony temat segregacji rasowej oraz eksterminacji ludności. Zajęcia miały miejsce w szkolnej bibliotece, gdzie z okazji wydarzenia przygotowano wystawę książek poświęconą wspomnianym wyżej bohaterom.
Dzięki tej inicjatywie kolejne pokolenia Polaków uczą się o losach Żydów podczas okupacji oraz o znaczeniu walki o wolność, równość i prawa człowieka. Akcja „Żonkile” pokazuje, że historia nie jest tylko przeszłością – jest też zobowiązaniem do budowania przyszłości opartej na szacunku i wspólnej pamięci.
Sylwia Gudyka