7.04.2025 r. uczniowie klasy 7a, 8a i 8b wzięli udział w warsztatach z zakresu edukacji konstytucyjnej i prawnej, które poprowadziła Pani Justyna Wojdyło-Borucką – radca prawny z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Rzeszowie. Wydarzenie odbyło się w ramach "Dnia Edukacji Prawnej", który organizowany jest w całym kraju już po raz dziewiąty.
W tym roku z okazji Dnia Edukacji Prawnej 2025 zawody prawnicze zrzeszone w samorządach i organizacjach pozarządowych oraz Ministerstwo Sprawiedliwości organizują wizyty prawników w szkołach.
Pani Justyna opowiedziała o wykonywanym przez siebie zawodzie – przedmiotach, których nauka jest bardzo istotna podczas wyboru prawa jako kierunku na studiach, wykształceniu, jakie należy zdobyć, aby móc go wykonywać, opowiedziała również o swojej wieloletniej karierze zawodowej oraz obowiązkach i zadaniach realizowanych przez radcę prawnego, adwokata, sędziego i prokuratora. Przybliżyła naszym uczniom funkcjonowanie polskiego wymiaru sprawiedliwości, w tym działanie sądów powszechnych i prokuratury. Omówiła także wygląd polskiej sali sądowej oraz znaczenie zeznań składanych w czasie trwania rozprawy w sądzie.
W czasie ich trwania została poruszona tematyka odpowiedzialności karnej nieletnich, w tym odpowiedzialności karnej i cywilnej za zniesławienie np. kolegi, nauczyciela, szkoły, osoby powszechnie znanej oraz kiedy dochodzi do zniewagi kolegi lub nauczyciela m.in. w sieci i co za to grozi. Uczniowie poznali przykłady różnych sytuacji, w których zostało złamane prawo i najpierw sami odpowiadali, podając przykłady odpowiedzialności karnej oraz zastanawiali się, jakie konsekwencje grożą im za ich popełnienie, w tym przedstawiali okoliczności łagodzące i ich wpływ na ostateczny wyrok sądu.
Nie pominięto problematyki odpowiedzialnego poruszania się w sieci oraz kwestii związanych z tym, jak rozpoznać i jak reagować na próby wyłudzenia danych osobowych lub funduszy w sieci. Uczniowie dowiedzieli się także, jaka grozi im odpowiedzialność karna i cywilna (finansowa) za zniesławienie np. kolegi, nauczyciela, szkoły, osoby powszechnie znanej oraz kiedy dochodzi do zniewagi kolegi lub nauczyciela m.in. w sieci i co za to grozi (niepochlebne komentarze na forach internetowych, facebooku itp.), a także za podawanie fałszywych informacji w Internecie lub podszywanie się pod kogoś innego, np. na portalach społecznościowych.
Tematyka warsztatów nawiązywała do realizowanych w czasie lekcji wiedzy o społeczeństwie zapisów podstawy programowej tego przedmiotu, związanych z odpowiedzialnością karną i cywilną nieletnich wobec prawa, ich bezpieczeństwem oraz elementami edukacji prawnej oraz konstytucyjnej. Nie zabrakło miejsca na pytania uczniów, skierowane do naszego wyjątkowego gościa, których padło naprawdę bardzo wiele, co świadczy o sporym zainteresowaniu wśród uczniów.
Warsztaty zostały zorganizowane przy współpracy naszej szkoły z Ministerstwem Edukacji Narodowej i Ministerstwem Sprawiedliwości.
Uprzejmie dziękujemy Pani Justynie Wojdyło-Boruckiej za wizytę w naszej szkole, przeprowadzenie dla nas bardzo interesujących warsztatów, opartych na przykładach z życia wziętych i za poświęcony nam czas.
Organizator - Rafał Michta