Konkurs świetlicowy "MOJA ULUBIONA POSTAĆ Z BAJKI"
Andrzejkowy turniej sportowy
Dzień postaci z bajek
Godzina zadumy klas 5a i 5b na Starym Cmentarzu w Rzeszowie
- 21
W środę, 30 października, piątoklasiści, odwiedzili Stary Cmentarz w związku ze zbliżającym się Świętem Zmarłych po to, aby uprzątnąć groby, zapalić znicze i pomodlić się za dusze zmarłych.
Najstarsza rzeszowska nekropolia znajdująca się na ul. Targowej, założona jeszcze pod koniec wieku XVIII, została wpisana na listę zabytków w 1968 roku. Podczas pobytu na cmentarzu uczniowie poznali historię tego miejsca oraz zasłużonych mieszkańców miasta. Zwracali uwagę na detale architektoniczne: płaskorzeźby, kute ogrodzenia i żeliwne krzyże, a także na symbolikę stosowaną przez rzeźbiarzy przy tworzeniu nagrobków. Oznaczone miejsca chorągiewkami z datami 1794, 1831, 1848 i 1863 dały okazję do przypomnienia najważniejszych zrywów narodowych. Szczególną uwagę przykuwa Pomnik Powstańców 1863 roku, a także znajdujący się za nim Grób Ofiar II Wojny Światowej. Nasi uczniowie odwiedzili także grób śp. ks. Feliksa Dymnickiego (1824-1876) - prapradziadka ucznia klasy 5b. Ks. Feliks Dymnicki był filantropem, katechetą, pedagogiem, a także opiekunem uczącej się młodzieży w XIX-wiecznym Rzeszowie. Wspierał on finansowo uczniów pilnych, chętnych do nauki, ale pochodzących z niezamożnych rodzin. W ramach uznania jego zasług dla społeczności Rzeszowa jego imieniem nazwano jedną z rzeszowskich ulic w okolicy rynku.Monika Konefał, Rafał Michta
"Ścieżka bosych stópek" klasy 1d oraz 1e
- 8
W ramach innowacji pedagogicznej pt. "Klasa w terenie" uczniowie klasy 1d oraz 1e brali udział w zajęciach sensorycznych "ścieżka bosych stópek".
Celem zajęć była aktywizacja zmysłów dzieci poprzez interakcję z naturalnym środowiskiem.
Dzieci miały do pokonania ścieżkę sensoryczna, w której skład wchodziły: liście, kasztany, żołędzie, szyszki, orzechy, choinka.
Podczas przechodzenia przez różne strefy uczniowie byli zachęcani do opisywania, co czują pod stopami oraz jakie zmysły są aktywowane w danej chwili.
Zajęcia spotkały się z dużym entuzjazmem wśród dzieci. Uczniowie chętnie uczestniczyli w aktywnościach i wykazywali zainteresowanie tematyką jesieni oraz przyrody. Ścieżka sensoryczna okazała się skutecznym narzędziem rozwijającym zmysły.
Innowacja pedagogiczna "Klasa w terenie" to szansa na wzbogacenie edukacji oraz zbudowanie pozytywnych postaw wobec ochrony środowiska.Agnieszka Bajda
Edyta Dżała-Błajda
Ekologiczny pokaz mody
„POLA NADZIEI” – Jesień 2024
- 3
28 października nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej inicjatywy „Pola Nadziei”, która ma na celu szerzenie idei opieki hospicyjnej wśród dzieci i młodzieży oraz wsparcie dla organizacji, które tą opiekę zapewniają. Uczniowie klasy 3b zasadzili cebulki żonkili na terenie szkolnego ogrodu. Żonkil to symbol nadziei, która jest nieodłącznym elementem pracy hospicyjnej. Wiosną kwiaty zostaną ścięte oraz rozdane za symboliczny datek na rzecz działalności Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci.
Ks. Paweł Blat
Bezpłatna wizyta studyjna klasy 8a i 8b w Auschwitz-Birkenau
- 29
29 października br. uczniowie klasy 8a i 8b uczestniczyli w bezpłatnej wizycie studyjnej do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. Wycieczka obejmowała 3,5-godzinne zwiedzanie obozu z przewodnikiem i zestawem słuchawkowym oraz 1,5-godzinne edukacyjne warsztaty tematyczne, podczas których uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy. Głównym celem wyjazdu było zwiedzenie kompleksu budynków obozu Auschwitz oraz Birkenau, w tym poznanie historii oraz okoliczności dokonanego tam w czasie II wojny światowej ludobójstwa.
Istotny element naszej wizyty stanowiło także uczczenie pamięci ofiar, wzbudzenie szacunku i tolerancji wobec drugiego człowieka, budowanie świadomości patriotycznej oraz narodowej uczniów, a także poznanie dziejów martyrologii polskiej. W trakcie zwiedzania nasza młodzież dowiedziała się o warunkach życia więźniów, kategoriach i oznaczeniach skazanych, liczbie ofiar, sytuacji dzieci w obozie, eksperymentach medycznych, karach i egzekucjach, a także o codziennym życiu obozowym. Ważnym miejscem, które zobaczyli, była Ściana Straceń pod którą zapaliliśmy symboliczne znicze, aby w ciszy i skupieniu oddać hołd pomordowanym w Auschwitz-Birkenau.
Wszyscy z wielką powagą i zadumą nad losem więźniów, złożyli swoją obecnością deklarację pamięci o tych tragicznych wydarzeniach z przeszłości. Następnie nasi uczniowie wzięli udział w warsztatach edukacyjnych na temat losu dzieci w KL Auschwitz, a także ucieczek z obozu. Wyjazd stanowił swego rodzaju żywą i niezapomnianą lekcję historii. Było to jednocześnie naoczne obcowanie z przeszłością, którą uczniowie mieli okazję poznać nie tylko ze stron szkolnego podręcznika.
Organizatorem i kierownikiem wycieczki był Pan Rafał Michta – nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w naszej szkole. Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele: Pani Anna Bogacz – wychowawczyni klasy 8a, Pani Klaudia Władyka – wychowawczyni klasy 8b oraz Pani Patrycja Wolak i Pan Dominik Czyrny.Rafał Michta
Jesień liścia Jasia - obserwacje przyrodnicze klasy 2b
- 16
"Wiosna przeminęła. Przeminęło też lato.(...)
W mgnieniu oka całe drzewo, a właściwie wszystkie drzewa w parku rozbłysły feerią barw..."
Nadszedł malowniczy czas jesieni. Lektura pt."Jesień liścia Jasia" skłoniła nas do refleksji o przemijaniu. Zainspirowała nas również do zdobycia informacji na temat aktualnej pory roku i zjawisk w tym czasie występujących. Odwiedziliśmy pobliski park, gdzie z pomoca prostych przyrządów optycznych poczyniliśmy interesujące obserwacje przyrodnicze, zapoznaliśmy się z różnymi gatunkami drzew i budową liścia. Nie spodziewaliśmy się jednak, że odkrywanie tajemnic jesieni dostarczy nam również mnóstwa wspaniałej zabawy!Justyna Olszewska
Harmonogram zajęć rozwijających kompetencje językowe z j. angielskiego w ramach projektu „Poprawa jakości kształcenia ogólnego w rzeszowskich szkołach podstawowych"
Zajęcia rozwijajace kompetencje językowe z j. angielskiego
Rozpoczęcie zajęć 4.11.2024 r.
Prowadzący: Patrycja Kąkol-Dworak
Miejsce: sala 205
Grupa 1 - klasy IV-VIII - poniedziałek - 7.00- 7.45
Grupa 2 - klasy V-VIII - piątek - 7.10-7.55
O terminie rozpoczęcia zajęć rozwijajacych umiejętności programowania poinformujemy osobnym ogłoszeniem.
Ogłoszenie
Informujemy, że w dniu 30 października 2024 r. (środa) nie odbędą się zajęica z tenisa ziemnego realizowane w ramach Miejskiego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii oraz zajęcia sportowe z elementami gimnastyki korekcyjnej prowadzone przez p. Agnieszke Bajdę.
"Oświeć mnie" – konkurs zagadek kreatywnych i logicznych inspirowanych postacią Ignacego Łukasiewicza
Serdecznie zapraszamy uczniów klas 4-8 do wzięcia udziału w niezwykłej intelektualnej przygodzie!
Podkarpackie Centrum Nauki Łukasiewicz organizuje konkurs "Oświeć mnie – kreatywne i logiczne zagadki inspirowane postacią Ignacego Łukasiewicza". To wyjątkowa okazja, aby połączyć przyjemność z nauką i rozwijać swoje umiejętności logicznego myślenia.
Dlaczego warto wziąć udział?- Intrygujące zagadki: Uczniowie zmierzą się z wyzwaniami inspirowanymi życiem i dokonaniami jednego z najwybitniejszych polskich wynalazców.
- Rundy online i finał: Konkurs składa się z trzech rund online, a najlepsi uczestnicy zmierzą się w ekscytującym finale w Podkarpackim Centrum Nauki Łukasiewicz.
- Atrakcyjne nagrody: Oprócz satysfakcji i świetnej zabawy, zwycięzców czekają cenne nagrody pieniężne (za 1 miejsce 1500 zł, 2 miejsce 1000 zł, 3 miejsce 500 zł!) i oryginalne pamiątki.
Jak wziąć udział?
- Rejestracja: Zgłoszenia uczniów od 22 października do 7 listopada 2024 r. poprzez formularz dostępny na stronie: oswiecmnie.pl
- Rozwiązywanie zagadek: Uczniowie rozwiązują ciekawe zadania online w trzech rundach.
- Finał: Najlepsi uczestnicy zostaną zaproszeni do finału, który odbędzie się 8 grudnia 2024 r. w Podkarpackim Centrum Nauki Łukasiewicz.
Cele konkursu:
- Rozwój kreatywności i logicznego myślenia
- Popularyzacja postaci Ignacego Łukasiewicza
- Promocja regionu wspierającego naukę i edukację
Więcej informacji:
- Strona konkursu: www.oswiecmnie.pl
- Regulamin: https://oswiecmnie.pl/regulamin
Writing letters to our penfriends from Europe- projekt eTwinning w klasie 4b i 6c
Uczniowie klas 4b i 6c rozpoczęli współpracę ze szkołą Escola Sant Josep z Travessera de Barcelona w Hiszpanii, która ma na celu rozwijanie umiejętności mówienia i pisania w języku angielskim. Nasi uczniowie w poniedziałek 28 października otrzymali pierwsze listy od swoich przyjaciół korespondencyjnych dotyczące ich życia codziennego, na które w najbliższym czasie będziemy odpisywać. W tym samym dniu miało też miejsce spotkanie online z uczniami tej szkoły, mające na celu zapoznanie się, podczas którego uczniowie klasy 4b śmiało zadawali pytania o interesujące ich aspekty życia szkolnego w Hiszpanii i nie tylko. Mamy nadzieję, że nasza współpraca przyniesie pozytywne efekty, a uczniowie zawiążą długoletnie przyjaźnie z uczniami z Hiszpanii.
Patrycja Kąkol-Dworak
Alfik Matematyczny 2024
Zapraszamy uczniów klas 4-8 do udziału w konkursie ALFIK MATEMATYCZNY 2024, który odbędzie się 21.11.2024r.
Alfik Matematyczny to ogólnopolski konkurs organizowany w ramach programu edukacyjnego Łowimy Talenty, który jest formą wsparcia szkół w zakresie odkrywania i rozwijania uzdolnień dzieci i młodzieży. Inicjatywa promuje talenty i osiągnięcia uczniów oraz pomaga im kształtować ważne kompetencje osobiste.
Chętnych uczniów prosimy o zgłoszenie się do nauczycieli matematyki do 5 listopada 2024 r. Udział w konkursie jest płatny, wpisowe wynosi 16zł. Serdecznie zapraszamy!Nauczyciele matematyki
Szkolne Koło Turystyczne zaprasza na wycieczkę do Zamościa
Kolorowe sałatki klasy 1a i 1c
- 3
Uczniowie klas 1a oraz 1c postanowili wykorzystać dary z jesiennego sadu, żeby wykonać pyszną sałatkę owocową. Były jabłka, gruszki, śliwki, winogrona oraz owoce tropikalne takie jak: banany ,mandarynki, a nawet granat. Dzieci z wielkim zapałem kroiły owoce, wykazując się przy tym dużą cierpliwością i zaangażowaniem. Przyrządzanie sałatek dało dzieciom wiele satysfakcji, jednocześnie uświadamiając jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu naszego organizmu. Kolorowa sałatka smakowała wyśmienicie. Na koniec zajęć dzieci miały, również okazję wypić świeżo wyciskany sok z owoców.
Joanna Tkachuk
Finał Akcji "Światełko Pamięci dla Łyczakowa 2024"
- 3
Od 1 października br. nasza szkoła brała udział w akcji „Światełko Pamięci dla Łyczakowa 2024”, której koordynatorem jest Telewizja Rzeszów. Akcja polegała na zbiórce białych i czerwonych zniczy, które zostaną przewiezione między innymi na Cmentarz Łyczakowski we Lwowie, gdzie zapłoną 1 Listopada na grobach poległych Polaków. W sąsiadującym z województwem podkarpackim obwodzie lwowskim są setki polskich cmentarzy i tysiące polskich grobów, a Cmentarz Łyczakowski we Lwowie jest ich symbolem, ponieważ to właśnie on jest z nich największy i najpiękniejszy. Akcja „Światełko Pamięci dla Łyczakowa” sprawia, że co roku za naszą wschodnią granicą mogą zapłonąć tysiące zniczy na grobach naszych rodaków. To także forma pomocy dla Polaków żyjących na Ukrainie, mając zwłaszcza na uwadze obecny konflikt zbrojny, który trwa tam nieprzerwanie od lutego 2022 roku.
Nasi uczniowie i ich rodzice jak zawsze udowodnili, że nie jest im obca bezinteresowna pomoc, wielkie serce i zaangażowanie. Udało się nam wspólnie zebrać aż 256 białych i czerwonych zniczy.
22 października br. organizatorzy akcji w naszej szkole – Pani Jolanta Pierożak-Dulińska oraz Pan Rafał Michta, dostarczyli zebrane znicze do siedziby Telewizji Rzeszów przy ulicy Kopisto 6, skąd zostaną przewiezione na cmentarze znajdującego się na Ukrainie, gdzie spoczywają w grobach zmarli i polegli Polacy.
Celem akcji było propagowanie i rozwijanie postaw obywatelskich oraz patriotycznych wśród dzieci i uczniów naszej szkoły, umacnianie pamięci historycznej o naszych zmarłych rodakach, a także udzielenie bezinteresownej pomocy Polakom mieszkającym na Ukrainie.
Bardzo dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i wsparcie tegorocznej akcji „Światełko Pamięci dla Łyczakowa”.Jolanta Pierożak-Dulińska
Rafał Michta
Literacki Pojedynek klas 5a i 6a - Szatan z siódmej klasy”
- 19
We wtorkowy poranek, 22 października, uczniowie klas 5a oraz 6a zebrali się w szkolnej bibliotece, by wziąć udział w Literackim Pojedynku Klas. Jest to pierwsza edycja tej akcji mającej na celu propagowanie czytelnictwa. „Bohaterką” spotkania była powieść znanego i cenionego autora licznych książek dla dzieci i młodzieży – Kornela Makuszyńskiego – „Szatan z siódmej klasy”. Zarówno jednej, jak i drugiej klasie utwór bardzo się podobał, dlatego uczniowie postanowili wziąć udział w książkowej rywalizacji.
Wiele zadań przygotowanych specjalnie na tę okazję przez polonistkę, panią Monikę Konefał, czekało na naszych zawodników, wśród nich: rozpoznawanie elementów graficznych kojarzących się z lekturą, krzyżówka z wątkami biograficznymi pisarza, zagadki detektywistyczne, lekturowe 5 sekund, lektura w liczbach czy drukarski chochlik. Mimo wysokiego stopnia trudności uczniowie poradzili sobie śpiewająco z zadaniami różnego typu. Do ostatnich sekund szanse były wyrównane. Ostatecznie jednak zwyciężyła drużyna 6a reprezentowana przez: Wiktorię, Maję, Olę, Anię, Miłosza i Michała, zdobywając 66 punktów. Z równie wysokim wynikiem – 61 punktów - turniej ukończyła klasa 5a w składzie: Iga, Oliwka, Julia, Władek, Michał i Mikołaj. Reprezentantów klas dzielnie wspierali koledzy, zdobywając dla swoich drużyn punkty podczas rozwiązywania zadań dla publiczności.
Poziom opanowania treści przez naszych uczniów wzbudził podziw i uznanie w oczach nie tylko nauczycieli, ale i rówieśników. Wszystkim gratulujemy i już nie możemy doczekać się kolejnej rundy. Może tym razem zaprosimy do siebie „Opowieści z Narnii”?
Monika Konefał
Uczniowie na kolejnym etapie rozgrywek piłkarskich
Uczniowie z klas 6 i 5 uczestniczyli w dniu 22 października w kolejnym etapie rozgrywek "Z orlika na stadion" na który zakwalifikowali się dzięki zajęciu pierwszego miejsca na poprzednim etapie. Drugi etap był dla naszych sportowców o wiele cięższą przeprawą lecz zyskujemy nowe boiskowe doświadczenia które zaprocentują w przyszłości.
Pistor Marcin
Archiwum Aktualności