,,A niechaj narody wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają….”
Obchodzony 21 lutego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ustaliło w 1999 roku UNESCO na pamiątkę wydarzeń w Bangladeszu, gdzie w 1952 r. na skutek walk o nadanie językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego zginęło 5 studentów. Dzień ten ma na celu przede wszystkim zwrócić naszą uwagę na różnorodność językową na całym świecie. Ale równie ważnym celem jest zauważenie problemu języków, które powoli zanikają. W Międzynarodowym Dniu Języków Ojczystych UNESCO poinformowało, że na świecie używa się aktualnie 6 tys. języków, z tego 2,5 tys. posiada status języków zagrożonych.
We wtorek 21.02.2023 r. w dniu obchodów tego święta klasa 3b poświęciła bardzo dużo uwagi swojej pięknej polszczyźnie. Na samym początku dnia uczniowie zaakcentowali ten dzień serduszkami w kolorach flagi polskiej, które przymocowane do piersi dumnie nosili w czasie lekcji i przerw.
Następnie klasa zapoznała się z samym zamysłem stworzenia tego święta. Dowiedziała się jakie są najpopularniejsze języki świata oraz kiedy i jak obchodzony jest ten dzień w innych krajach.
Następnie stworzyliśmy kolorowe mandale z naszych liter alfabetu a dokładnie z trudności ortograficznych. Kolejnym punktem były quizy o prawidłowej wymowie polskich zwrotów. Jak poprawnie mówić: sweter, czy sweter, cofać się, czy cofać się do tyłu. Ten moment wzbudził w uczniach wiele uśmiechu i jednocześnie zdziwienia. Niektóre bowiem wyrazy i zwroty, których używają dzieci, nie zawsze były poprawne.
Na zakończenie zajęć pojawiła się ulubiona forma pracy uczniów- praca w grupach. Każdy zespół opracowywał ciekawy plakat z okazji naszego święta. Kreatywność uczniów nie znała granic. Powstały piękne, kolorowe i różnorodne prace.
Mariola Baran- wychowawca klasy 3b