2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Tego dnia rozpoczynają się również obchody Światowego Miesiąca Świadomości Autyzmu, stawiającego sobie za cel zwiększanie wiedzy społeczeństwa na temat problemów osób z tym zaburzeniem i ich rodzin. Osoby w spektrum autyzmu należą bowiem do grup najbardziej narażonych na dyskryminację, przemoc i wykluczenie.
Dzień Świadomości Autyzmu powstał z inicjatywy Jej Wysokości Mozah, małżonki katarskiego emira Hamada ibn Chalifa as-Sani. Inicjatywa została poparta przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w grudniu 2017 roku. W życie rezolucja weszła 21 stycznia 2008 roku.
Od tego czasu, każdego roku 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Dzień ustanowiony z inicjatywy Kataru przyczynił się do realizacji praw dzieci niepełnosprawnych nie tylko w krajach arabskich, ale również na całym świecie.
W Polsce, aby uczcić ten dzień, 2 kwietnia realizowana jest akcja: Polska na niebiesko. W ramach akcji podświetla się wiele ważnych budynków w całym kraju na niebiesko.
W ten sposób wydarzenie jest nagłaśniane i ma zwrócić uwagę przypadkowych przechodniów i zachęcić ich do tego, aby poświęcili oni chwilę swojego czasu na poszerzenie wiedzy o autyzmie.
Również i nasza szkoła przyłączyła się do akcji. We wtorek 4 kwietnia Szkoła Podstawowa Nr 37 zaświeciła na niebiesko!!! Uczniowie, dyrekcja, nauczyciele, pracownicy obsługi założyli w tym dniu ubrania w różnych odcieniach niebieskiego. W każdej klasie podczas zajęć również na świetlicy, nauczyciele przeprowadzili ciekawe zajęcia, w których opowiadali uczniom czym jest autyzm i jakie są jego objawy. Wykonywali przy tym w geście solidarności serduszka, motyle, odbijali dłonie - z których powstawały kwiaty, wykonywali plakaty - odbijając swoje dłonie w kształt serca. A wszystko oczywiście w kolorze niebieskim.
W sali teatralnej odbywały się także zajęcia otwarte, podczas których można było obejrzeć film ,,Amazing things Happen-Polish (Narrated by Kayah)” wyjaśniający czym jest autyzm. Uczestnicy słuchali wypowiedzi osób zmagających się z autyzmem, czym dla nich jest to zaburzenie. W czasie prelekcji pojawiły się typowe zachowania ,,Asów”, a także przykłady jak trudno jest osobom z autyzmem nawiązać przyjaźń, poprosić o pomoc lub poradzić sobie z problemem. Uczniowie bardzo licznie przychodzili na zajęcia, zadawali pytania, włączali się w dyskusję, ale przede wszystkim z wielkim zainteresowaniem wysłuchiwali prelekcji. Mamy nadzieję, że udział w lekcji oraz zdobyte podczas niej informacje zostaną przez uczestników jak najlepiej zapamiętane i wykorzystane w życiu codziennym.
A czy Ty wiesz, czym jest AUTYZM?
ZAPAMIĘTAJ!
AUTYZM TO NIE CHOROBA.
Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym, który dotyczy tysięcy dzieci w całej Polsce. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w Polsce żyje ich około 400 tysięcy. Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, ma na celu propagowanie wiedzy na temat tego zjawiska.
Nie bójmy się autyzmu, nie bójmy się osób z autyzmem.
Osoby zmagające się z autyzmem po prostu inaczej spostrzegają świat - ale czy to znaczy, że gorzej?
Nie!
Inaczej, nie znaczy gorzej!
Koordynatorzy Szkolnej Akcji
Mariola Baran
Anna Lipińska