Pierwsze śniadanie jest dla dzieci najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia – przypominają eksperci.
„Pierwsze śniadanie jest dlatego tak ważne, bo po przespanej nocy poziom glukozy we krwi jest niski, a jeśli dziecko nie zje porannego posiłku, może się on dodatkowo obniżyć. Upośledza to funkcje komórek całego organizmu, ale szczególnie komórek nerwowych mózgu i wpływa niekorzystnie na procesy poznawcze, w tym na tempo przypominania sobie zdobytych wiadomości”- prof. Halina Weker, kierownik Zakładu Żywienia Instytutu Matki i Dziecka (IMiD) w Warszawie.
Z badań wynika, że uczniowie, którzy spożywają prawidłowo skomponowane śniadanie szybciej pracują na lekcjach, popełniają mniej błędów, mają więcej pomysłów i uzyskują lepsze wyniki w testach na sprawność fizyczną.
Jedzenie śniadań zmniejsza także ryzyko nadwagi i otyłości. „Jeśli spożywamy poranne posiłki, pula naszych zasobów energetycznych w ciągu dnia jest rozłożona bardziej prawidłowo. Nieregularne jedzenie to jeden z czynników ryzyka odkładania się nadmiaru tkanki tłuszczowej” – prof. H. Weker
Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania zainicjował w 2007 r. ówczesny komisarz Unii Europejskiej ds. zdrowia Markos Kyprianou. A celem wspomnianej akcji jest zachęcenie dzieci do zdrowego odżywania się. Co roku dokładnie 8 listopada obchodzimy ten ważny i smaczny dzień, do którego w tym roku postanowili się przyłączyć uczniowie z klasy 3b naszej szkoły.
Przed rozpoczęciem zajęć praktycznych było trochę teorii. Uczniowie przypomnieli sobie czym jest piramida żywienia i jakie produkty składają się na jej kolejne-zdrowe piętra. Podawali przykłady zdrowych przekąsek, które można zabrać ze sobą do szkoły. A także wspomnieli o zdrowych dodatkach do 2 śniadania, które otrzymują każdego dnia w ramach ,,Programu w szkole”(owoce, warzywa, przetwory mleczne).
Następnie klasa przeszła na stołówkę, gdzie uczniowie rozkładali przyniesione produkty- te które najbardziej lubią jeść na śniadanie, które jednocześnie są zdrowe a ich wartość energetyczna zapewni prawidłowe funkcjonowanie w ciągu pobytu w szkole. Wszystko umyte pokrojone, poukładane stało się na koniec naszym wspólnym zdrowym śniadaniem. Na talerzach pojawiły się przeróżne kolorowe kanapki, były płatki, jogurty, a także sałatki owocowe.
Wychowawczyni Mariola Baran