Samorząd Uczniowski
ROK SZKOLNY 2022/2023
_____________________________________________________________________________________________________________________
27 marca 2023 r., Rada Samorządu Uczniowskiego wraz z Opiekunami SU, miała okazję skorzystać z zaproszenia Wiceprezydent Miasta Rzeszowa – Pani Krystyny Stachowskiej, do Ratusza Miejskiego. Uczniom i ich opiekunom towarzyszyła w tej wizycie Pani Dyrektor – Małgorzata Adamska-Jesiołkiewicz.
Po oficjalnym przywitaniu, Pani Wiceprezydent wspólnie z uczniami omówiła bieżące sprawy, dotyczące funkcjonowania naszej Szkoły, pytając o podjęte dotychczas przez Samorząd Uczniowski akcje i zrealizowane do tej pory inicjatywy, a także o wrażenia z pełnienia przez nich poszczególnych funkcji w szkolnym samorządzie. Uczniowie wymienili się także swoimi spostrzeżeniami, przedstawili kolejne pomysły i plany, które chcieliby w przyszłości zrealizować w szkole.
Kolejny punkt wizyty stanowiło zwiedzenie najważniejszych pomieszczeń miejskiego ratusza - sali sesyjnej, w której obradują Radni Miasta Rzeszowa, biura Pani Wiceprezydent, a także gabinetu samego Prezydenta Miasta Rzeszowa – Pana Konrada Fijołka. Członkowie Rady SU mieli przy tym możliwość zasiąść na miejscach, które w czasie sesji rady naszego miasta zajmują osoby piastujące konkretne stanowiska w strukturach władzy – Przewodniczącego Rady Miasta, jego Zastępców, Skarbnika i Sekretarza Miasta Rzeszowa. Dzięki temu przez chwilę mogli się poczuć jak najważniejsi urzędnicy Rzeszowa!
Nasze odwiedziny w ratuszu podsumowało wzruszające podziękowanie za dotychczasową, bardzo owocną i udaną współpracę oraz za wspieranie podejmowanych przez Samorząd Uczniowski działań i przedsięwzięć. Uczniowie wręczyli Pani Wiceprezydent skromne upominki – między innymi wspólne zdjęcie oprawione w ramkę, wykonane w czasie Dnia Otwartego naszej Szkoły, a także pamiątkową kartę z podziękowaniami i wyrazami uznania. Również uczniowie otrzymali od włodarzy Miasta Rzeszowa drobne podarunki, za co serdecznie dziękujemy.
Warto podkreślić, że Pani Wiceprezydent od samego początku była bardzo zaangażowana najpierw w sprawy wyboru Rady Samorządu Uczniowskiego, a później w jego codzienne funkcjonowanie, nie szczędząc nam swojego wsparcia i pomocy, za co cała społeczność jest dozgonnie wdzięczna.
Miłym uzupełnieniem naszej wycieczki był wspólny posiłek, najpierw w pobliskiej cukierni, a później obiad w prawdziwej włoskiej restauracji - „Sapori di Napoli”, gdzie uczniowie i opiekunowie raczyli się neapolitańską pizzą i przepyszną owocową lemoniadą.
Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego
Jolanta Pierożak-Dulińska oraz Rafał Michta
Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, który obchodzony jest od 1910 roku 8 marca, w naszej szkole odbyła się akcja „Z koroną będziesz pod ochroną”, zorganizowana przez Samorząd Uczniowski i jego Opiekunów. Polegała ona na tym, że każda dziewczynka, która w tym dniu przyszła do szkoły z koroną lub diademem na głowie, była zwolniona z odpowiedzi ustnej oraz z niezapowiedzianej kartkówki. Akcja ta cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród naszych uczennic, o czym świadczy liczba zachwycających koron i rozmaitych diademów, jakie pojawiły się na ich głowach w Dniu Kobiet. Ale nie tylko uczennice wzięły udział w tej akcji. Bardzo chętnie przyłączyły się do niej również Panie pracujące w naszej szkole – w tym sama Pani Dyrektor, która przyszła do pracy w przepięknym diademie!
Dodatkowo, Samorząd Uczniowski pod opieką swoich Opiekunów przygotował okolicznościowe życzenia, skierowane do Dyrekcji, ale także do wszystkich Pań nauczycielek oraz Pań pracujących w administracji i obsłudze, które na co dzień wykonują bardzo istotne zadania dla naszej placówki. Z kolei chłopcy z Rady SU, udali się z życzeniami i drobnymi upominkami do Dyrektor Szkoły – Pani mgr Małgorzaty Adamskiej-Jesiołkiewicz, a także do Pań Wicedyrektor – mgr Renaty Bobko i mgr Anny Niedźwieckiej. Chłopcy podziękowali Dyrekcji w imieniu Samorządu Uczniowskiego za zaangażowanie, poświęcony czas, wszelkie podjęte działania na rzecz naszej szkolnej społeczności. Złożyli również podziękowania za współpracę Dyrekcji z Samorządem Uczniowski, która od samego początku układa się bardzo pomyślnie i owocnie.
Również Panowie pracujący w naszej szkole nie zapomnieli o należytym uczczeniu tego wyjątkowego dnia – wręczyli oni kwiaty Dyrekcji Szkoły oraz swoim koleżankom z pracy, dołączając do nich piękne życzenia i nieco słodkości.
Samorząd Uczniowski oraz Opiekunowie
Rafał Michta i Jolanta Pierożak-Dulińska_____________________________________________________________________________________________________________________
W piątek 3 marca 2023 r., przedstawiciele Rady Samorządu Uczniowskiego - Dawid Duliński i Sofia Kulig, wzięli udział w akcji promującej naszą szkołę. Pod opieką Pani mgr Jolanty Pierożak-Dulińskiej, uczniowie udali się na teren naszego przedszkola, gdzie rozdawali dzieciom i ich rodzicom specjalnie przygotowane ulotki promocyjne. Odpowiadali także na krótkie pytania rodziców i ich pociech, zachęcając jednocześnie do uczestnictwa w zbliżającym się Dniu Otwartym naszej Szkoły
______________________________________________________________________________________________________________________
W dniu 1 marca 2023 r. w bibliotece szkolnej, miało miejsce rozstrzygnięcie Konkursu na Logo naszej Szkoły. Konkurs został zorganizowany przez Opiekunów SU i trwał do 20 lutego br. Zadaniem uczestników było przygotowanie pracy-logo w formie graficznej za pomocą technik komputerowych. Zgłoszonych zostało w sumie 5 różnorodnych prac, których autorami są: Katarzyna Żybura z klasy 4b, Olaf Bieszczad z klasy 4b, Mikołaj Andreasik z klasy 4c, Maksymilian Konefał z klasy 6a oraz Jakub Pyziak z klasy 6a.
Przeanalizowaniem ich walorów artystycznych oraz zawartej w nich symboliki i przesłania, zajęła się Komisja Konkursowa, w której skład weszła Dyrekcja Szkoły, Przewodniczący Prezydium Rady Rodziców, Rada SU oraz Opiekunowie SU. Po burzliwej dyskusji i dokładnej interpretacji poszczególnych prac, Komisja jednogłośnie, najwyżej oceniła dzieło Mikołaja Andreasika z klasy 4c.
Dla zwycięzcy oraz dla wszystkich pozostałych uczestników, Opiekunowie SU przygotowali pamiątkowe dyplomy z gratulacjami i podziękowaniami, a także drobne upominki. Wręczenia nagród i dyplomów dokonała Pani Dyrektor – mgr Małgorzata Adamska-Jesiołkiewicz. Towarzyszyły jej Panie Wicedyrektor – mgr Renata Bobko oraz mgr Anna Niedźwiecka. Na ręce wszystkich uczniów złożono gorące podziękowanie za poświęcenie swojego czasu i zaangażowanie w życie naszej szkolnej społeczności. Pani Dyrektor pogratulowała również uczniom pomysłowości, kreatywności i świadomego uczestnictwa w codziennych szkolnych sprawach.
Niebawem zostanie opublikowane logo naszej Szkoły, które będzie uwzględniało niewielkie, kosmetyczne wręcz zmiany, na które swoją zgodzę wyraził już autor pracy – Mikołaj.
Zwycięzcy i wszystkim uczestnikom jeszcze raz serdecznie dziękujemy i szczerze gratulujemy!!!
Opiekunowie SU
Rafał Michta oraz Jolanta Pierożak Dulińska_____________________________________________________________________________________________________________________
W dniu 20 lutego 2023 r. w Sali Teatralnej, odbyło się kolejne spotkanie Rady Samorządu Uczniowskiego. Oprócz przedstawicieli SU, wzięła w nim udział Pani Dyrektor, Panie Wicedyrektor oraz Opiekunowie SU. Z zaproszenia skorzystał także Przewodniczący Prezydium Rady Rodziców – Pan Klaudiusz Gerke, co sprawiło nam niezmierną radość.
Po przywitaniu zaproszonych gości, Opiekunowie SU przedstawili cel i plan zebrania. Najważniejszą sprawą było omówienie i przeanalizowanie wyników głosowania w poszczególnych klasach, w sprawie zaopiniowania przez uczniów SP 37 propozycji Rady Rodziców, odnośnie nadania szkole imienia śp. Tadeusza Ferenca, sprawy monitoringu wizyjnego funkcjonującego w szkole oraz Regulaminu "Szczęśliwego Numerka". Szczegółowe wyniki głosowania zostały zamieszczone na parterze w holu głównym szkoły.
Kolejnym istotnym punktem spotkania, było rozstrzygnięcie konkursu graficznego na logo szkoły. Wszyscy wspólnie przedstawili swoje oczekiwania wobec wyglądu logo, przeanalizowali poszczególne prace zgłoszone w ramach konkursu, dokładnie interpretując elementy, jakie zawierały. Wybór został poprzedzony żywą i konstruktywną dyskusją, w czasie której doszło wymiany zdań oraz swoich spostrzeżeń odnośnie kształtu symbolu naszej Szkoły. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wykazali się olbrzymim poczuciem odpowiedzialności, a także świadomości w czasie argumentowania swojego stanowiska i wskazywania faworyta. Następnie w trakcie głosowania jednogłośnie przyjęto projekt Mikołaja Andreasika – ucznia klasy 4c, uwzględniając niewielkie zmiany o charakterze kosmetycznym, które zostaną wprowadzone do projektu, oczywiście po konsultacji z samym autorem.
Ważną kwestię stanowiło także omówienie spraw bieżących – podjęto decyzję o zorganizowaniu spotkania Rady SU z Wiceprezydent Rzeszowa – Panią Krystyną Stachowską, która zaszczycając nas swoją obecnością w czasie wyborów do Rady SU, osobiście zaprosiła przyszłych zwycięzców do ratusza. W najbliższym czasie odbędzie się również spotkanie przedstawicieli SU z Panią Intendentką, w celu ustalenia szczegółów kulinarnych dni tematycznych, podczas których serwowane będą zdrowe i pyszne dania, zaproponowane przez samych uczniów.
Bardzo się cieszymy, że współpraca wszystkich organów naszej szkoły układa się owocnie i pomyślnie. Wspólnie podjęte decyzje sprawiają, że wszyscy mamy wspływ na losy naszej Szkoły!
Opiekunowie SU: Rafał Michta oraz Jolanta Pierożak-Dulińska
14 lutego 2023 r. specjalnie dla wszystkich uczniów, Szkolny Samorząd Uczniowski z radością zorganizował POCZTĘ WALENTYNKOWĄ!
Było wiele emocji, które towarzyszyły uczniom naszej szkoły przy wrzucaniu walentynek do specjalnego, przygotowanego wcześniej pudełka. Dzisiaj nareszcie nadszedł ten długo wyczekiwany dzień - 14 lutego. Dzięki członkom Rady Samorządu Uczniowskiego, mnóstwo dzieci otrzymało tak bardzo wyczekiwane listy walentynkowe. Otrzymała je również Dyrekcja naszej Szkoły.
Był to naprawdę dzień pełen wrażeń i niezapomnianych chwil, który zostanie w naszych sercach na dłużej. Dziękujemy przedstawicielom Samorządu Uczniowskiego za ogromne zaangażowanie.
Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego
Jolanta Pierożak – Dulińska oraz Rafał Michta
W dniu 10 lutego 2023 r., w naszej Szkole odbyła się Dyskoteka Walentynkowa dla klas 4-6.
Uczniowie pod opieką swoich wychowawców wzięli udział we wspólnym poczęstunku, zorganizowanym przy zaangażowaniu rodziców. Następnie uczestniczyli w przygotowanych przez siebie zabawach i wróżbach walentynkowych, losując między innymi imię swojej przyszłej drugiej „połówki”. Szczególną uwagę wszystlich przykuła barwna i pięknie przystrojona fotobudka. Dzieci korzystając z figlarnych rekwizytów, bardzo chętnie robiły sobie zdjęcia, uwieczniając tym samym pierwszą dyskotekę walentynkową w nowej szkole.
Zwieńczeniem imprezy była część taneczna w bajecznie wystrojonej Sali Teatralnej. Uczniowie bawili się w rytmach zaproponowanych przez siebie utworów muzycznych. U wielu uczniów i nauczycieli nie zabrakło czerwonych oraz różowych elementów odzieży. Niektórzy pojawili się na dyskotece w wymyślnych strojach i cudownych kreacjach.
Dyskoteka Walentynkowa to już kolejna okazja, która pokazała, że jesteśmy niezwykle zgraną społecznością szkolną. Uprzejmie dziękujemy Samorządowi Uczniowskiemu, jego Opiekunom, wychowawcom i wszystkim nauczycielom, za organizację tego wspaniałego przedsięwzięcia, pełnego dobrej zabawy i uśmiechu wśród naszych uczniów!
W dniu 30 stycznia 2023 r., odbyło się pierwsze spotkanie organizacyjne Rady Samorządu Uczniowskiego. W zebraniu, oprócz wszystkich członków samej Rady SU, wzięli udział również Opiekunowie SU oraz Dyrekcja Szkoły. W jego trakcie, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przyjęli jednogłośnie propozycję Rady Rodziców odnośnie nadania szkole imienia śp. Tadeusza Ferenca, sprawę monitoringu wizyjnego funkcjonującego w szkole oraz Regulamin "Szczęśliwego Numerka" – jako jedną z obietnic wyborczych, złożoną w czasie wyborów. Wspólnie przedyskutowano wszystkie „za i przeciw” uczynienia Tadeusza Ferenca patronem naszej szkoły, omówiono cele, zadania i znaczenie monitoringu wizyjnego, który działa na terenie szkoły, odwołując się do przykładów z życia społeczności szkolnej, a następnie dokładnie przeanalizowano zapisy Regulaminu „Szczęśliwego Numerka”. Po pozytywnym zaopiniowaniu tych trzech istotnych kwestii, zebrani podjęli decyzję, aby przedstawić te propozycje wszystkim uczniom szkoły i pozwolić każdemu z osobna wypowiedzieć się na ich temat. Wychowawcy poszczególnych klas przeprowadzili na lekcjach wychowawczych głosowania i przekazali ich wyniki Opiekunom Samorządu. Po dokładnym przeliczeniu wszystkich głosów szczegółowe wyniki zamieszczamy poniżej:
Nadanie szkole Patrona imienia Tadeusza Ferenca:
za: 83%
przeciw: 13%
wstrzymało się: 4%
Monitoring wizyjny w szkole:
za: 76%
przeciw: 20%
wstrzymało się: 4%
Wprowadzenie Akcji "Szczęśliwy Numerek":
za: 95%
przeciw: 4%
wstrzymało się: 1%.
Z przedstawionych powyżej danych wyraźnie wynika, że zdecydowana większość uczniów pozytywnie opowiedziała się za propozycją Rady Rodziców odnośnie nadania szkole imienia Tadeusza Ferenca, funkcjonowania monitoringu wizyjnego w szkole oraz przyjęciem Regulaminu "Szczęśliwego Numerka".
Informacje i dane opracowali Opiekunowie SU:
Rafał Michta oraz Jolanta Pierożak-Dulińska
W dniu 4 stycznia 2023 r. odbyło się powyborcze spotkanie o charakterze podsumowującym przeprowadzone 21 grudnia 2022 r. wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego naszej Szkoły. Wzięła w nim udział nowo wyłoniona Rada SU, a także pozostali kandydaci, którzy ubiegali się o miejsce w niej. Zebraniu przewodniczyła Dyrektor SP Nr 37 w Rzeszowie – Pani mgr Małgorzata Adamska-Jesiołkiewicz, a także Wicedyrektorzy Szkoły – Pani mgr Renata Bobko oraz Pani mgr Anna Niedźwiecka. W spotkaniu uczestniczyli także Opiekunowie SU – Pani mgr Jolanta Pierożak-Dulińska i Pan mgr Rafał Michta.
W jego trakcie przedstawiciele Rady SU otrzymali z rąk Pani Dyrektor listy gratulacyjne, z życzeniami owocnej działalności i wzajemnej współpracy. Po oficjalnej części zebrania, miała miejsce żywa dyskusja pomiędzy Dyrekcją Szkoły, nauczycielami i samymi uczniami. Poruszono temat zarówno postulatów wyborczych poszczególnych kandydatów zgłoszonych w trakcie trwania kampanii wyborczej, jak i bieżącej sytuacji w naszej Szkole. Nakreślono również pierwsze zadania do zrealizowania w nowym semestrze oraz przeanalizowano wyzwania, jakie czekają na pierwszą w historii naszej Szkoły Radę SU. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy wszystkim kandydatom, zaś samej Radzie SU wytrwałości i pomysłowości w podejmowanych przedsięwzięciach!
Opiekunowie SU: Rafał Michta, Jolanta Pierożak-Dulińska
W dniu 21 grudnia 2022 r. w naszej szkole miało miejsce długo wyczekiwane wydarzenie – odbyły się wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego. Funkcję lokalu wyborczego pełniła specjalnie przygotowana do tego sala teatralna. Poszczególne klasy pod opieką swoich wychowawców i nauczycieli zjawiły się kolejno według ustalonego wcześniej harmonogramu i na pieczołowicie opracowanych kartach do głosowania, każdy obecny dzisiaj uczeń wskazał swojego faworyta do Rady SU.
Nad sprawnym przebiegiem głosowania czuwała Szkolna Komisja Wyborcza, w której skład weszli przedstawiciele poszczególnych klas. W tym wyjątkowym dla całej naszej szkolnej społeczności przedsięwzięciu, swoją obecnością zaszczyciła nas Pani Krystyna Stachowska – Wiceprezydent Rzeszowa, która na bieżąco śledziła i angażowała się w działania zmierzające do wyłonienia przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego w naszej placówce. Uczniowie mogli poczuć się jak na prawdziwych wyborach – karty z głosami wrzucali do prawdziwej urny wyborczej. Młodzież bardzo poważnie i dojrzale podeszła do pierwszych w swoim życiu wyborów. W ten sposób już od najmłodszych lat kształtowane są w ich życiu postawy prospołeczne i proobywatelskie.
Po zakończeniu głosowania, Szkolna Komisja Wyborcza skrupulatnie przeliczyła głosy, a także sporządziła odpowiednie dokumenty – protokół z przebiegu głosowania, dane dotyczące frekwencji (ta wyniosła aż 87 %!!) oraz wyników samego głosowania.
Za organizację i przebieg wyborów do Rady SU, odpowiedzialni było Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego Jolanta Pierożak-Dulińska oraz Rafał Michta.
Dnia 14 grudnia 2022 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie kandydatów do Rady Samorządu Uczniowskiego - osobno z klasami młodszymi: 1-3 oraz klasami starszymi: 4-6. Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego w Szkole Podstawowej nr 37 w Rzeszowie, koordynują działania dotyczące wyboru przedstawicieli SU i jego późniejszego funkcjonowania, a także byli moderatorami tego spotkania. Wspólnie przygotowali prezentację kandydatów do Rady SU, która połączona została ze szkolną debatą.
Każdy z kandydatów przedstawił swój szkolny "program wyborczy" oraz szereg pomysłów na zmiany, czy udogodnienia dla całej społeczności szkolnej. Uczniowie ubiegający się o mandat członka Rady SU przygotowali plakaty, ulotki, filmy i prezentacje multimedialne, promujące własną kandydaturę. Następnie odpowiadali oni na pytania zebranych na sali teatralnej uczniów SP 37. W wydarzeniu tym wzięła udział również Dyrekcja Szkoły, a także nauczyciele, w tym wychowawcy poszczególnych klas. Kandydaci włożyli mnóstwo pracy i zaangażowania w swoją pracę, a także wykazali się niesamowitą odwagą występując publicznie przed szkolną społecznością. Z kolei przed wszystkimi uczniami naszej szkoły stoi poważne zadanie - wybór pierwszej Rady SU SP 37 w Rzeszowie.
Natomiast w najbliższą środę, tj. 21 grudnia br., uczniowie podczas głosowania, będą wybierać swoich faworytów do Rady Samorządu Uczniowskiego. Opiekunowie sporządzili już opieczętowane pakiety kart do głosowania wraz z listami wyborców. Przed dniem wyborów przygotują oni lokal wyborczy, a także zasiądą wraz z przedstawicielami samorządów klasowych poszczególnych klas jako Szkolna Komisja Wyborcza. Będzie ona nadzorować przebieg wyborów, jak i zliczenie głosów, a także opracowanie protokołu z przebiegu głosowania.
Opiekunowie SU Rafał Michta oraz Jolanta Pierożak-Dulińska
Spotkanie uczniów SP 37 z Zastępcą Prezydenta Miasta Rzeszowa Panią Krystyną Stachowską