Akcje społeczne i charytatywne
Akcja czytelnicza „Jak nie czytam, jak czytam”
7 czerwca 2023 r. nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji czytelniczej: „Jak nie czytam, jak czytam”, zorganizowanej już po raz piąty przez czasopismo „Biblioteka w Szkole”. Uczniowie biorący udział w przedsięwzięciu, próbowali pobić poprzedni rekord z 2017 r., kiedy to w jednym czasie w całej Polsce książki czytało 406 825 uczestników.
W pierwszej części wydarzenia, dzieci zgromadziły się w Bibliotece szkolnej, gdzie w dwóch grupach wiekowych: klas 1-3 oraz 4-6, pochwaliły się przyniesionymi z domu, ulubionymi książkami oraz zaprezentowały je innym uczestnikom. W dalszej części, polonistki oraz wychowawcy, zorganizowali akcję wspólnego czytania w klasach. Dzieci mogły przeczytać innym fragment ulubionej książki, podzielić się wrażeniami z przeczytanych lektur, opowiedzieć na forum o ciekawych historiach oraz zachęcić koleżanki i kolegów do ich przeczytania.
W akcji czytelniczej „Jak nie czytam, jak czytam” wzięli udział wszyscy uczniowie naszej szkoły.
mgr Ewelina Kutyła-Stręciwilk, mgr Klaudia Lelek-Miąsik, mgr Monika Konefał
_________________________________________________________________________________________________________________________________________
Nakręć się na pomaganie - zbieramy nakrętki dla Milenki Salach
Każdy może włączyć się w akcję zbiórki zakrętek, to nic nie kosztuje, a zawsze można pomóc choremu dziecku. Milenka choruje na mózgowe porażenie dziecięce czterokończynowe. Dziewczynka przyszła na świat trzy miesiące za wcześnie i przepłaciła to chorobą, która skazała ja na specjalistyczny wózek dla dzieci niepełnosprawnych. Nie wyrzucajcie do kosza plastikowych nakrętek od butelek! Odkręcenie zakrętki zanim wyrzucimy butelkę do kosza nic nas nie kosztuje, a innym może pomóc. Zakrętki zebrane w szkole zostaną przekazane rodzicom dziewczynki i pomogą w dofinansowaniu rehabilitacji dla Milenki Salach. Warto pomagać- dobro zawsze powraca!
Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Spotkanie Szkolnych Kół Caritas
Caritas Diecezji Rzeszowskiej zachęca swoich wolontariuszy nie tylko do włączania się w akcje pomocy potrzebującym, ale troszczy się również o ich formację. W tym celu wolontariusze z naszej szkoły wraz z opiekunami SKC wzięli udział w Wiosennym Spotkaniu Szkolnych Kół Caritas. 17 maja br. w auli Instytutu Teologiczno-Pastoralnego w Rzeszowie zgromadziło się blisko 380 osób, centralnym punktem spotkania było wystąpienie księdza doktora Witolda Burdy – postulatora procesu beatyfikacyjnego rodziny Ulmów z Markowej k. Rzeszowa. Prelegent nie tylko przedstawił pasjonujące informacje dotyczące życia Józefa i Wiktorii Ulmów, ich miłości do Pana Boga, a także ich cech charakteru, zainteresowań, ale również ukazał ich heroiczną postawę miłości do drugiego człowieka, której efektem było przyjęcie w czasie II wojny światowej do ich domu 8 Żydów. Ks. Witold Burda skierował do członków Szkolnych Kół Caritas Diecezji Rzeszowskiej ważne przesłanie: „Chodzi o dobre serce, które widzi potrzeby drugiego człowieka i z Bożą łaską pomaga mu.”
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Kampania Rowerowy Maj
Rowerowy Maj to największa kampania w Polsce promująca zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród dzieci przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych, grona nauczycielskiego oraz rodziców i opiekunów. Rowerowy Maj, poprzez zabawę połączoną z elementami rywalizacji, popularyzuje rower jako środek transportu do szkoły, uczy dobrych i zdrowych nawyków, które utrzymują się również po zakończeniu kampanii. Rowerowy Maj skutecznie zmienia okolice szkół i przedszkoli na bardziej bezpieczne i przyjazne rowerzystom, zmniejszając liczbę samochodów dowożących dzieci i motywując samorządy do inwestycji prorowerowych.
Koordynator szkolny: Klaudia Lelek-Miąsik, Rafał Michta
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Akcja społeczno-edukacyjna "Żonkile"
19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.
19 kwietnia cała Polska – także nasza szkoła - kwitnie żółtymi żonkilami, bowiem od lat jest to symbol pamięci o smutnych wydarzeniach oraz tych, którzy odeszli w czasie II wojny światowej. Cała społeczność szkolna – uczniowie wraz z nauczycielami – włączyli się w obchody 80. rocznicy wybuchu powstania w warszawskim getcie w ramach ogólnopolskiej akcji społecznej „Żonkile”.
18 kwietnia 2023 r. dla uczniów klas szóstych i piątej zajęcia pt. "Dzieci i młodzież w czasie II wojny światowej" przeprowadził pan Maciej Rędziniak, pracownik rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Spotkanie było wstępem do akcji "Żonkile", podczas którego uczniowie zapoznali się bliżej z tematem wojny oraz Holocaustu. Dowiedzieli się również o okolicznościach wybuchu powstania w gettcie warszawskim.
19 kwietnia 2023 r. klasy drugie oraz trzecie uczestniczyły z kolei w zajęciach przeprowadzonych przez p. Monikę Konefał, podczas których wysłuchali pięknego i wzruszającego opowiadania "Było – nie ma – jest" Katarzyny Jackowskiej-Enemuo, poruszającego trudny i ważny temat przeżywania i radzenia sobie ze stratą.
W klasach pozostałych odbyły się pogadanki w oparciu o materiały przygotowane przez pracowników Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Szkolne Koordynatorki:
mgr Monika Konefał
mgr Ewelina Kutyła – Stręciwilk
mgr Klaudia Lelek – Miąsik
mgr Jolanta Pierożak - Dulińska
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Akcja charytatywna "Animal Hero"
Animal Hero ta charytatywna akcja ma na celu zbiórkę jak największej liczby żywności dla polskich i ukraińskich schronisk dla zwierząt.
Animal Hero zainicjowane zostało po to, aby zaznaczyć krzywdę nie tylko zwierząt, które razem ze swoimi właścicielami uciekły przed wojną, ale również tych, które ze względu na sytuację w Ukrainie, zostały przez właścicieli porzucone. Nie zapominamy przy tym o ogromnej liczbie bezpańskich zwierząt w Polsce. Schroniska niejednokrotnie zmagają się z problemem niedoborów żywnościowych z powodu zbyt dużej liczby podopiecznych, którzy do tych placówek trafiają. Tą akcją chcemy pokazać nasze zaangażowanie również dla czteronożnych przyjaciół.Z okazji Światowego Dnia Bezdomnych Zwierząt, 4 kwietnia na rzeszowskim rynku odbyło się wydarzenie Animal Hero zorganizowane przez Fundację Humanitarną Folkowisko oraz Związek Kynologiczny w Polsce Oddział w Rzeszowie pod patronatem Prezydenta Rzeszowa, Konrada Fijołka.
Uczniowie klasy 4c i 6b włączyli się w akcję charytatywną i zbierali dla potrzebujących ukraińskich i polskich zwierząt karmę, którą 4 kwietnia 2023 r. współnie z wychowawcami zawieźli na rzeszowski rynek, gdzie odbył się wielki finał zbiórki. Wspólnie klasy zebrały 100 kg karmy dla potrzebujących zwierząt.
Koordynatorzy szkolni akcji: Agnieszka Pietrasiewicz, Klaudia Lelek-Miąsik
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Tego dnia rozpoczynają się również obchody Światowego Miesiąca Świadomości Autyzmu, stawiającego sobie za cel zwiększanie wiedzy społeczeństwa na temat problemów osób z tym zaburzeniem i ich rodzin. Osoby w spektrum autyzmu należą bowiem do grup najbardziej narażonych na dyskryminację, przemoc i wykluczenie.
Dzień Świadomości Autyzmu powstał z inicjatywy Jej Wysokości Mozah, małżonki katarskiego emira Hamada ibn Chalifa as-Sani. Inicjatywa została poparta przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w grudniu 2017 roku. W życie rezolucja weszła 21 stycznia 2008 roku.
Od tego czasu, każdego roku 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Dzień ustanowiony z inicjatywy Kataru przyczynił się do realizacji praw dzieci niepełnosprawnych nie tylko w krajach arabskich, ale również na całym świecie.
W Polsce, aby uczcić ten dzień, 2 kwietnia realizowana jest akcja: Polska na niebiesko. W ramach akcji podświetla się wiele ważnych budynków w całym kraju na niebiesko.
W ten sposób wydarzenie jest nagłaśniane i ma zwrócić uwagę przypadkowych przechodniów i zachęcić ich do tego, aby poświęcili oni chwilę swojego czasu na poszerzenie wiedzy o autyzmie.
Również i nasza szkoła przyłączyła się do akcji.
We wtorek 4 kwietnia Szkoła Podstawowa Nr 37 zaświeciła na niebiesko!!!
Uczniowie, dyrekcja, nauczyciele, pracownicy obsługi założyli w tym dniu ubrania w różnych odcieniach niebieskiego. W każdej klasie podczas zajęć również na świetlicy, nauczyciele przeprowadzili ciekawe zajęcia, w których opowiadali uczniom czym jest autyzm i jakie są jego objawy. Wykonywali przy tym w geście solidarności serduszka, motyle, odbijali dłonie - z których powstawały kwiaty, wykonywali plakaty - odbijając swoje dłonie w kształt serca. A wszystko oczywiście w kolorze niebieskim.
W sali teatralnej odbywały się także zajęcia otwarte, podczas których można było obejrzeć film ,,Amazing things Happen-Polish (Narrated by Kayah)” wyjaśniający czym jest autyzm. Uczestnicy słuchali wypowiedzi osób zmagających się z autyzmem, czym dla nich jest to zaburzenie. W czasie prelekcji pojawiły się typowe zachowania ,,Asów”, a także przykłady jak trudno jest osobom z autyzmem nawiązać przyjaźń, poprosić o pomoc lub poradzić sobie z problemem. Uczniowie bardzo licznie przychodzili na zajęcia, zadawali pytania, włączali się w dyskusję, ale przede wszystkim z wielkim zainteresowaniem wysłuchiwali prelekcji. Mamy nadzieję, że udział w lekcji oraz zdobyte podczas niej informacje zostaną przez uczestników jak najlepiej zapamiętane i wykorzystane w życiu codziennym.
A czy Ty wiesz, czym jest AUTYZM?
ZAPAMIĘTAJ!
AUTYZM TO NIE CHOROBA.
Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym, który dotyczy tysięcy dzieci w całej Polsce. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w Polsce żyje ich około 400 tysięcy. Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, ma na celu propagowanie wiedzy na temat tego zjawiska.
Nie bójmy się autyzmu, nie bójmy się osób z autyzmem.
Osoby zmagające się z autyzmem po prostu inaczej spostrzegają świat - ale czy to znaczy, że gorzej?
Nie! Inaczej, nie znaczy gorzej!
Koordynatorzy Szkolnej Akcji: Mariola Baran, Anna Lipińska
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Dzień Kolorowej Skarpetki
Dzień Kolorowej Skarpetki w naszej szkole. To był naprawdę kolorowy dzień w SP- 37!
A to wszystko za sprawą kolorowych skarpet nie do pary! Dzień Kolorowej Skarpetki miał zwrócić uwagę całej społeczności szkolnej na inne święto, czyli Międzynarodowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Obchodzony jest dokładnie 21 marca. Data obchodów nie jest przypadkowa – dzień 21 marca patronuje rozpoczynającej się wiośnie i narodzinom ludzi niezwykłych, data wiąże się również z istotą zaburzenia, czyli dodatkowym chromosomem (trisomia) w 21 parze chromosomów. Uczniowie i nauczyciele przyszli w tym dniu w kolorowych skarpetkach nie do pary, pokazując, że różni nas tak niewiele od osób z Zespołem Downa, jeden dodatkowy, niepasujący chromosom – tak jak nasza niepasująca skarpetka. W klasach odbywały się pogadanki mające na celu przybliżenie problemu chorych na Zespół Down. W ten sposób chcieliśmy pokazać solidarność z tymi osobami. Społeczność SP 37 życzy wszystkim osobom, obchodzącym w tym dniu swoje święto, wiele radości i wspaniałych przyjaciół wokół siebie.
Koordynatorzy: Angelika Owczarska-Budziak, Barbara Król
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
XXIII Edycja Akcji Góra Grosza – podsumowanie akcji
Zbiórkę monet w szkole rozpoczęliśmy 19 grudnia 2022 r. i trwała ona do 10 lutego 2023 r. Do akcji włączyli się bardzo licznie uczniowie naszej szkoły. Po zakończeniu zbiórki do segregowania i przeliczania monet zaangażowali się pod opieką Pani Barbary Szlachta-Wota, Pani Magdaleny Harasymowicz oraz Pani Angeliki Owczarskiej-Budziak uczniowie z kl. 5. Z wielkim zapałem również kl. 4c z Panią Patrycją Wolak, kl. 4a z ks. Pawłem Blat oraz grupa świetlicowa (kl. 2) z Panią Mileną Brandt. Udało się zebrać ok 40 kg monet o łącznej wartości 1278,41 zł.
Dziękujemy wszystkim, którzy wspomogli tegoroczną akcję Góra Grosza!
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Dzień Liczby Π (Pi)
14 marca to szczególna data dla matematyka – jest obchodzona jako Dzień Liczby Π (Pi). W naszej szkole lekcje matematyki w tym dniu miały szczególny wymiar.
Już 13 marca zaczęliśmy przygotowania. Uczniowie przynieśli do szkoły rekwizyty: okrągłe przedmioty, sznurek i taśmę mierniczą. W każdej z klas 4-6 mierzyliśmy w grupach obwody kół oraz ich średnice, a następnie obliczaliśmy iloraz tych wielkości.
Wniosek dla uczniów był zaskakujący. Z niewielkim błędem wyniki oscylowały wokół wartości liczby Π niezależnie od wielkości mierzonego koła.
Wyniki pracy umieściliśmy w tabeli obrazującej zmagania uczniów z poszczególnych grup. Każdej lekcji towarzyszyła duża aktywność i ciekawość poznawcza.
14 marca 2023 r. uczciliśmy Dzień Liczby Π w sposób szczególny. Zaangażowani uczniowie wraz z rodzicami przynieśli pyszności do konsumpcji. Dzięki temu ucztowała cała szkoła. A wszystko wokół liczby Π: Πzza, Πstacje, Πerniki, Πeguski i tym podobne…
Mam nadzieję, że Dzień Liczby Π zostanie na długo w naszej pamięci…
nauczyciel matematyki Magdalena Harasymowicz
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Lokalne obchody Dnia Bezpiecznego Internetu 2023
Lokalne obchody Dnia Bezpiecznego Internetu 2023 Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata. DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.
15 lutego 2023 r. klasy 2 i 3 uczestniczyły w edukacyjnej lekcji na temat zagrożeń związanych z korzystaniem przez dzieci z Internetu, telefonów komórkowych i innych nowych technologii w oparciu o serię kreskówek “Owce w sieci”. W tym dniu również uczniowie klas 4 mieli “Lekcję bezpieczeństwa”. Celem zajęć było zapoznanie dzieci z zagrożeniami prywatności w sieci, pokazanie konsekwencji nierozważnych działań online, wypracowanie zasad bezpiecznego korzystania z sieci, z naciskiem na bezpieczeństwo w społecznościach internetowych. W ramach podziękowań za włączenie się w tegoroczne obchody DBI szkoła otrzymała zaświadczenie o udziale w DBI.
Koordynator akcji: Barbara Szlachta
Zbiórka karmy dla Schroniska "Kundelek"
_________________________________________________________________________________________________________________________
Zbiórka karmy dla bezdomnych kotów
W lutym i marcu - z okazji światowych obchodów Dnia Kota - w naszej szkole zorganizowaliśmy zbiórkę karmy mokrej i suchej dla licznych bezdomnych kotów z Rzeszowa, którymi opiekują się prywatne osoby o wielkim sercu, mocno zaangażowanie w pomoc tym niedocenianym, nękanym często zwierzętom. Dzięki zaangażowaniu uczniów i ich rodziców w zbiórkę udało nam się zebrać duży zapas mokrej i suchej karmy. Pokazaliśmy, że los tych biednych istot nie jest nam obojętny!
Całość przekazaliśmy panu Szczepanowi – dobrej duszy z Rzeszowa, jak o nim mówią miłośnicy zwierząt. Pan Szczepan od niemal 10 lat pomaga bezdomnym kotom, dokarmia je, zapewnia niezbędną pomoc weterynaryjną i organizuje ocieplane budki. Dba o bezdomniaki w okolicy Lisiej Góry. Karmi je codziennie, sam organizuje fundusze na zakup jedzenia. Dzięki jego wytrwałości Urząd Miasta wyraził zgodę na bezpłatne użyczenie terenu i postawienie domku dla bezdomnych kotów.
Pan Szczepan, emerytowany pracownik naukowy, od zawsze kochał zwierzęta, kotom pomaga od wielu lat – wcześniej w Łodzi, gdzie mieszkał. Jest wrażliwy nie tylko na muzykę, ale i na otoczenie. Nie może przejść obojętnie na widok wychudzonego kota. Do nauczycieli naszej szkoły kieruje prośbę, aby rozwijali wrażliwość w stosunku do zwierząt, do ptaków, na otoczenie – świat jest piękny, dlatego warto to doceniać! Równocześnie składa szczere podziękowania wszystkim, którzy zechcieli mu pomóc.
W związku z tym, że pod jego opieką znajduje się obecnie około 30 kotów, zapotrzebowanie na karmę – zwłaszcza mokrą – jest ogromne. Prosimy zatem wszystkich uczniów, rodziców, pracowników szkoły o stałą pomoc. Karmę można przekazywać paniom Monice Konefał (sala 112) oraz Jolancie Pierożak – Dulińskiej (sala 103). Wkrótce też zostanie przygotowane specjalne pudełko.
Organizatorzy zbiórki:
mgr Monika Konefał
mgr Ewelina Kutyła - Stręciwilk
Samorząd Uczniowski i Opiekunowie:
mgr Jolanta Pierożak – Dulińska i mgr Rafał Michta
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
,,A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą.
Nie znać języka swego - hańbą oczywistą".
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 r. Ma ono na celu promocję języka ojczystego oraz uświadamianie społeczeństwu, jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się językiem ojczystym w życiu codziennym.
W naszej szkole uczniowie chętnie włączyli w świętowanie tego ważnego dnia. Dzieci wykonały plakaty promujące poprawność językową oraz Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Podczas lekcji języka polskiego uczniowie poznali sylwetki prekursorów literatury polskiej. Rozwiązywali również krzyżówki, rebusy, quizy i zagadki językowe.
mgr Klaudia Lele-Miąsik, mgr Monika Konefał
Ogólnopolska akcja charytatywna "Góra Grosza"
Już po raz XXIII Towarzystwo Nasz Dom organizuje ogólnopolską akcję Góra Grosza!
W naszej szkole Akcja prowadzona będzie od 19 grudnia 2022 r. do 10 lutego 2023 r.
Monety od 1 gr do 5 zł uczniowie wrzucają do oznakowanego pojemnika w holu szkoły.
Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc psychologiczną, rzeczową i specjalistyczną dla dzieci (w szczególności wychowujących się poza własnym środowiskiem rodzinnym) i rodzin.
Akcja przeprowadzana jest poprzez zbiórkę monet w placówkach w całej Polsce.
Uczniowie nie zawodzą, każdy przynosi tyle, ile może – w myśl zasady: Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie!
Głównym obszarem wsparcia jest:
- pomoc dla rodzinnej pieczy zastępczej,
- pomoc dla instytucjonalnej pieczy zastępczej,
- usamodzielnianej młodzieży z pieczy zastępczej,
- programy dla rodzin zastępczych i adopcyjnych,
- programy dla dzieci jak i dla osób z ich otoczenia,
- lokalne programy w zakresie pomocy dziecku i rodzinie.
Zachęcamy do przyłączenia się do zbiórki monet.
Koordynatorzy:
Magdalena Harasymowicz, ks. Paweł Blat, Barbara Szlachta-Wota___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Akcja „Polakom na Ukrainie”
Nadchodzące Święta Bożego Narodzenia oraz okres zimowy stanowić będą ciężką próbę dla całej Ukrainy, ale także poważne wyzwanie dla Polaków zamieszkujących te tereny. Trwająca od wielu miesięcy wojna drastycznie wpłynęła na poziom życia obywateli Ukrainy, wśród których żyją dziesiątki tysięcy naszych rodaków, a ich sytuacja materialna z roku na rok ulega pogorszeniu.Od wielu lat w okresie przedświątecznym pomoc Polakom na Ukrainie organizuje Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem Oddział w Przemyślu. W akcje angażuje się wiele podmiotów i ludzi dobrej woli z całego Podkarpacia. Dziś – w szczególnie ciężkim momencie – chcielibyśmy zwrócić uwagę na potrzeby naszych rodaków i zorganizować wsparcie, które pozwoli na przetrwanie ciężkiego okresu i godne uczczenie Świąt Bożego Narodzenia. Dlatego wspólnie z Polskim Towarzystwem Walki z Kalectwem przy wsparciu Grupy Kapitałowej „Specjał” organizujemy zbiórkę produktów spożywczych, które trafią do polskiej społeczności z Mościsk, Myslatyc, Sambora, Łanowic oraz innych miejscowości.
Zbiórka odbędzie się w dniach od 1 do 12 grudnia br. Aby pomoc przybrała najbardziej efektywny charakter, prosimy o przekazywanie produktów z długim terminem przydatności do spożycia. Zebrane artykuły przekażemy naszym rodakom w tygodniu poprzedzającym okres Świąt Bożego Narodzenia.
Koordynator:
Magdalena Harasymowicz;
ks. Paweł Blat
Akcja "To TY bądź naszym Świętym Mikołajem"
W naszej szkole odbywała się zbiórka na rzecz podopiecznych Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci. Do 25 listopada 2022 r. można było przynosić potrzebne artykuły żywnościowe i pielęgnacyjne.
Dzięki ogromnemu zaangażowaniu i ofiarności uczniów oraz ich rodziców, a także pracowników szkoły udało się zebrać mnóstwo potrzebnych rzeczy.
W imieniu pracowników i podopiecznych hospicjum kierujemy serdeczne podziękowania za okazane serce. Zdaliśmy bardzo ważny egzamin – z miłości do bliźniego.
Wszystkim darczyńcom raz jeszcze bardzo dziękujemy!!!Koordynator: Magdalena Harasymowicz, ks. Paweł Blat
Lista potrzebnych rzeczy dla Podopiecznych Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci
Pieluchy zapinane na rzepy - SENI XS (0), S (1), M (2), L (3)– pieluchy dla młodzieży (dorosłych) - prosimy o NIE przywożenie pansów; Podkłady SENI 60x90 cm; Chusteczki nawilżane; Mleko NAN 1; Mleko Bebiko 4R; Mleko Bebiko 4 Junior; Nutridrink 125 ml różne smaki; Bebilon Nutrton 135 g; Mleko NAN 2, 3, 4; Mleko NAN HA1, HA2,HA3; BEBIKO AR; SINLAC; Mleko NAN A.R.; Pieluchy tetrowe; Rękawiczki winylowe, nitrylowe; Zabawki interaktywne, misie grające, szumiące, edukacyjne, lalki, autka; Ubrania dla dziewczynek i chłopców: koszulki z długim rękawem, spodnie, bluzy rozmiary 122- 128, 134- 140, 146- 152, 158- 164, 170- 176; Piżamy, spodnie dresowe, koszulki – rozmiary S,M,L,XL; Ubrania chłopięce: koszulki i bluzy z długim rękawem – rozmiary 86,92, 98; Karty podarunkowe do sklepów obuwniczych i odzieżowych dla dzieci i młodzieży; Pianki do mycia SENI; Płatki kosmetyczne – duże, patyczki do uszu; Pampersy na rzep rozmiary 3,4,5,6; Maść z vit. A, tormentiol, maści pielęgnacyjne, alantan, bepanthen; Emolienty, balsamy do ciała, żele np. Bioderma, Eloderm, Emolium, Oilatum; Płyn pod prysznic, płyn do kąpieli; Szampony dla dzieci i nastolatków; Odżywki do włosów, spra`y do rozczesywania; Szczotki do włosów, grzebienie; Dezodoranty w spray`u dla chłopców i dziewczyn; Octanisept, skinsept; Kremy do rąk; Maszynki do golenia jednorazowe; Maszynka do golenia elektryczna; Maszynka do włosów; Suszarki do włosów; Pościel dziecięca bawełniana , prześcieradło 100x 135; Pościel bawełniana 100% 140x 200, 160x 200; Prześcieradło 160x200; Prześcieradło na gruby materac wysokość 20 cm; Ręczniki kąpielowe duże; Suszarka rozkładana do bielizny, Żelazko, Deska do prasowania, Tabletki do zmywarki, płyn do nabłyszczania, Proszek do prania, antybakteryjny Septon, Środki czystości: płyn do naczyń, płyn do szyb, odświeżacze powietrza, mleczko do czyszczenia, spray do mebli, płyn do podłóg, drukarka kolorowa nowa; Teczki A4, karteczki samoprzylepne, długopisy, Zeszyty A4, Pędzle do farb; Duże nożyczki; Kalendarze na 2023 r. książkowe, wiszące; Naklejki wielokrotnego użytku; Ozdoby do włosów; Projektor gwiazd; Bidony; Stół piknikowy rozkładany 180x80 cm; Krzesła składane piknikowe; Radiomagnetofon; Słuchawki bezprzewodowe; pendrive; długopisy niebieskie; papier ksero; korektory.
Ogólnopolska Akcja "CZYSTE, ZIELONE MIASTA"
Uczniowie klas 3a, 4a oraz 4c razem z wychowawcami i nauczycielami naszej szkoły czynnie włączyli się do akcji ekologicznej „Czyste, Zielone Miasta”.
Nasze miasto Rzeszów dba o postawy proekologiczne, chętnie wspiera inicjatywy promujące dbanie o środowisko. Akcję objął patronatem Prezydent Miasta Konrad Fijołek. Uczniowie chętnie sprzątali tereny okolicy jarowej, zasadzili także kilkadziesiąt drzew, zarówno liściastych, jak i iglastych, które przekazały Lasy Państwowe.
Nie zabrakło też i innych atrakcji związanych z wystawianymi instytucjami: Ekoskop, MPWiK, Lasy Państwowe, można było porozmawiać o akcjach ekologicznych, otrzymać gadżety, ekologiczny miód i nasiona.
Zbiórka karmy dla Schroniska "Kundelek"
W naszej szkole w dniach 10 października 2022 r. - 4 listopada 2022 r. trwała zbiórka dla mieszkańców schroniska Kundelek w Rzeszowie. Dzięki zaangażowaniu rodziców i uczniów udało nam się zebrać 3 pudełka karmy, która trafiła do bezdomnych zwierząt. Dziękujemy każdemu kto wziął aktywny udział w zbiórce.
Zachęcamy do dalszego wsparcia naszych czworonożnych przyjaciół.
http://kundelek.rsoz.org/Organizatorki akcji: Angelika Owczarska-Budziak, Patrycja Wolak
CodeWeek 8-23 października 2022
Nauka kodowania pomaga wszystkim zrozumieć otaczający nas świat, który ulega ciągłym zmianom.
CodeWeek, czyli Europejski Tygodzień Kodowania to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa konkurują w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem.
Akcja odbywa się na terenie całej Europy i skierowana jest do wszystkich tych, którzy są zainteresowani programowaniem lub dopiero chcą z nim rozpocząć swoją przygodę. W CodeWeek 2021 Polska zajęła trzecie miejsce – zgłoszono aż 15 000 inicjatyw, z których 88% odbyło się w szkołach. Razem mamy szansę poprawić ten wynik!
Nasza szkoła, zgłosiła inicjatywę, w ramach której uczniowie kodowali na platformie na lekcjach informatyki. Przeżyli przygodę z kodowaniem, podejmując ciekawe wyzwania i rozwinęli już zdobyte umiejętności.
Koordynator akcji: Barbara Szlachta-Wota
Ogólnopolska Kampania "BOHATERON"
BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej, która ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników powstania warszawskiego, edukację społeczeństwa, a także promocję patriotycznych postaw i historii Polski XX wieku.
W tym roku do akcji przyłączyli się także uczniowie naszej szkoły.
Podczas lekcji przeprowadzonych w naszej szkole dzieci zostały zapoznane z historią Powstania Warszawskiego. Nauczyciele uświadamiali uczniom ogromną rolę i poświęcenie uczestników zrywu. Uczniowie oglądali dostępne filmy edukacyjne, wysłuchali słuchowiska przygotowanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego, czytali biogramy powstańców oraz dokonywali pamiątkowych wpisów na specjalnie przygotowanym portalu.
Dla uczniów klas młodszych Muzeum Powstania Warszawskiego, w ramach gólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej BohaterON, przygotowało specjalne scenariusze zajęć oraz materiały dydaktyczne.Wychowawcy klas 1b, 1c, 1d, 2a, 3a przeprowadzili lekcje, podczas których dzieci poznały historię powstania oraz rozmawiały o tym, czym jest patriotyzm i jak ważne jest oddanie i miłość do ojczyzny. Dzieci wykonały również prace plastyczne o tematyce patriotycznej.
Serdecznie dziękujemy za przyłączenie się do akcji BohaterON-włącz historię!
Koordynator akcji Klaudia Lelek-Miąsik
NARODOWE CZYTANIE
To coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą.
Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.
W 2022 r. odbyło się wspólne czytanie Ballad i romansów Adama Mickiewicza – w dwusetną rocznicę pierwszej ich publikacji.
We wrześnie 2022 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Narodowym Czytaniu. Udział w tej akcji jest doskonałą okazją, aby dzieci doceniły wartość czytania oraz poznały utwory najwybitniejszych polskich poetów i pisarzy.
Zgromadzonym w sali teatralnej uczniom i nauczycielom zaprezentowane zostały dwa utwory z ,,Ballad i romansów" Adama Mickiewicza - "Powrót taty" oraz "Pani Twardowska".
Dzieci z zaciekawieniem słuchały ballad, chętnie wspólnie czytały teksty naszego wieszcza.
Koordynatorzy: Ewelina Kutyła-Stręciwilk, Klaudia Lelek-Miąsik
Ogólnopolski Charytatywny Dzień w Piżamach na rzecz Onkochorych Dzieci
Dzień Piżamy w szkole, przedszkolu, to przede wszystkim dzień zwrócenie uwagi na zdrowie i empatię.
Dlaczego piżama? - Ponieważ to standardowe ubranie chorych dzieci.
Nie myślimy o zdrowiu, kiedy jesteśmy zdrowi . Ale jak cenne jest zdrowie poznajemy dopiero w chorobie.
Zdrowie, to nie tylko zdrowa dieta, to zdrowe zachowanie, zdrowe myślenie, to dobre relacje z rówieśnikami, to równowaga między zabawą , a obowiązkami. To poznanie siebie i swojego miejsca w otaczającym świecie. To odpowiedzialność i dbanie o siebie, bliskich, ekologię.
Koordynator akcji Anna Skiba