•  


           

          Wiosna = dużo zabawy na świeżym powietrzu!

          Sport i ruch to zdrowie. Dzieci wiedzą o tym doskonale. W świetlicy szkolnej korzystany z wszystkich możliwych promyków słońca, aby aktywnie spędzać czas na boisku szkolnym lub placu zabaw. Do ulubionych zajęć naszych uczniów należą: gra w piłkę nożną, koszykówkę i piłkę siatkową. Świetliki uwielbiają wyścigi po bierzni, rozgrywki w ringo oraz swobodne zabawy na placu. Gdy brakuje dobrej pogody, korzystamy z zasobów dwóch sal gimastycznych, gdzie hula hop, tory przeszkód, duże klocki konstrukcyjne i ćwiczenia z piłką sprawiają dzieciom mnóstwo radości.

          Zajęcia ruchowe stanowią jedną z najbardziej interesujących form spędzania czasu w szkolnej świetlicy. Oddziałują wszechstronnie na organizm dziecka i wyzwalają jego aktywność. Przyczyniają się do podnoszenia ogólnej sprawności fizycznej dzieci oraz współdziałają z rozwojem wrażeń.

          Dlatego w świetlicy szkolnej zabawy ruchowe to codzienność!

          mgr Patrycja Rybarska


           


          Rewia wiosennych roślin - wyniki konkursu.

          Serdeczne podziękowania i wyrazy podziwu kierujemy do wszystkich uczniów biorących udział w naszym świetlicowym konkursie plastycznym pt. "Rewia wiosennych roślin". Konkurs cieszył się bardzo dużym zaiteresowaniem. Do organizatorów dotarło ponad 40 przepięknych i starannie wykonanych prac przedstawiających wiosenne kwiaty, łąki i rośliny. Każda z nich była wyjątkowa. Te, które zostały nagrodzone, wyróżniały się orginalnością wykonania oraz różnorodnością wykorzystanych materiałów.

          Wyniki konkursu:

          I Miejsce - Maja Mielnikiewicz i Anna Wolańczyk

          II Miejsce - Zuzanna Radoń i Alicja Leśniak

          III Miejsce - Pola Tucka i Julia Szałajko

           

          Gratulujemy pomysłowości i zapraszamy do obejrzenia prac w galerii.

          mgr Patrycja Rybarska


           

           

          Występ Michała Maciejko w klasie 1d w świetlicy.

          18 maja podczas zajęć świetlicowych, klasę 1d odwiedził starszy kolega ze szkoły. Był nim uczeń 2a - Michał Maciejko. Michał zjawił się w świetlicy, aby zaprezentować instrument muzyczny jakim jest akordeon. Uczeń wykonał kilka znanych utworów, jak np. "Sto lat", "Mam chusteczkę haftowaną", "Koziołek Matołek" i inne.  Uczniowie byli zachwyceni występem Michała oraz zaprezentowanym przez niego nietuzinkowym instrumentem. Michał poza naszą szkołą uczęszcza również do szkoły muzycznej, dzięki której ma możliwość rozwinąć swój talent. 

          mgr Anna Lipińska


           

          Obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Święta Flagi.

          Czym jest Konstytucja? Dlaczego obchodzimy Święto uchwalenia Konstytucji 3 Maja? Ile lat ma Święto Flagi? Na te i wiele innych pytań starali się odpowiedzieć wychowankowie świetlicy z klasy 1e. 

          "Święta majowe" są okazją do rozmów o patriotyzmie, symbolach narodowych oraz znaczeniu ojczyzny w naszym życiu. Podczas zajęć świetlicowych nie zabrakło biało – czerwonej flagi oraz wysłuchania hymnu państwowego. Na zakończenie, uczniowie wzięli udział w świetlicowym konkursie pt. "Majowy patriotyzm oczami dziecka". Uczniowie wykonali przepiękne prace plastyczne do których obejrzenia serdecznie zapraszamy.

          mgr Patrycja Rybarska


           

          Ogród na parapecie.

          W naszej świetlicy pojawił się pomysł wiosennych wysiewów. Realizacja i gromadzenie niezbęndych przyborów do założenia ogrodu na parapecie zajęło zaledwie jeden dzień. Uczniowie klasy 1e wybrali ulubione warzywa do uprawy. Przygotowali kubeczki, ziemię i znaczniki swoich przyszłych sadzonek. Przed przystąpieniem do pracy wspólnie przypomnieli sobie, jakie warunki potrzebne są roślinom do wzrostu. Uczniowie rozpisali dyżury opieki nad ogrodem i przystąpili do najważniejszego zadania czyli wysiewu ziarem. Największym powodzeniem cieszyły się pomidorki koktailowe i ogórki. Wspólnie udało się wysiać szczypiorek.

          Uzbrajamy się w cierpiliwość i systematyczność. Na pierwsze efety pracy trzeba będzie poczekać kilka tygodni, a na smaczne warzywa kilka miesięcy. Przyroda jest niesamowicie ciekawa, a odkrywanie jej dostarcza wiele mądrości i radości. Po raz kolejny odkrywanie świata okazało się świetną zabawą.

          mgr Patrycja Rybarska


            

          Mamy to!

          Tak wygląda radość z otrzymanych dyplomów i biletów wstępu do Muzeum Lizaka w Jaśle!

          Gratulujemy wszystkim nagrodzonym uczestnikom i zachęcamy do udziału w konkursach, również pozaszkolnych.

           

          mgr Patrycja Rybarska


           

          Warsztaty ozdób wielkanocnych.

          Wielkanoc to najważniejsze i najstarsze święto chrześcijaństwa.Towarzyszy mu czas reflekcji i oczekiwania. To również czas radości i budzenia się do życia. Ozboby wielkanocne są nieodzownym elementem kultywowania tradycji, dlatego w świetlicy nie może ich zabraknąć. Uczniowie klasy 1b i 1e przygotowali wspaniałe świąteczne dekoracje do swoich domów. Zapraszamy do obejrzenia prac. 

          mgr Patrycja Rybarska


           

          "Na Straganie" - przedstawienie pacynkowe aktorów z klasy 1e.

          Odkrywamy talenty, tym razem aktorskie. Wychowankowie świetlicy klasy 1e mieli okazję spróbować swych sił jako aktorzy - animatorzy pacynek. Zanim zaproszono publiczność, przygotowano piękne pacynki oraz scenę do występów. Aktorzy nauczyli się tekstów na pamięć i mimo tremy wystąpili przed kolegami i koleżankami z klasy. Przedstawienie zdobyło długie oklaski i było pretekstem do wielu ciekawych rozmów.

          Wiersz Jana Brzechwy został napisany w 1938 roku, wydany w tomiku „Tańcowała igła z nitką”. Należy do najpopularniejszych tekstów kierowanych zarówno do najmłodszych czytelników, jaki i do starszych. Autor przywołując w nim obraz straganu, nadał sprzedawanym na nim warzywom ludzkie cechy. Sytuacja w której jarzyny prowadzą rozmowy jest śmieszna, a także prowokuje czytelników do refleksji nad życiem.

          mgr Patrycja Rybarska


           

          Dzień kolorowej skarpetki i linia prosta w świetlicy.

          W Pierwszy Dzień Wiosny oprócz tematyki wiosennej na zajęciach świetlicowych w klasie 1d wprowadzono również tematykę Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa. Nauczyciel poinformował uczniów jak ważny jest ten dzień oraz zachęcił do obejrzenia krótkiego filmu edukacyjnego, prezentującego postrzeganie ludzi na temat Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa.  Sposób solidarności i sympatii wyrażono poprzez założenie kolorowych skarpetek i namalowanie linii prostej. 

          mgr Anna Lipińska


           

          Taniec częścią zajęć świetlicowych.

          W ramach zajęć świetlicowych w klasie 1d realizowane są zajęcia taneczne. Przy okazji zbliżającego się Dnia Otwartego SP 37, uczennice zaprezentowały małą choreografię taneczną stworzoną przez Panią Annę Lipińską. Podczas prób i nauki choreografii udało się wychwycić i rozwinąć piękne talenty zarówno muzyczne jak i taneczne. Uczennice klasy 1d wyraziły zadowolenie z możliwości uwiecznienia tych chwil po pokazie tanecznym na zdjęciach z Wiceprezydent Miasta Rzeszowa – Panią Krystyną Stachowską.

          mgr Anna Lipińska


          Wszyscy chłopcy i dziewczynki kochają dinozaury!

          27 lutego w świetlicy szkolnej obchodzony był Dzień Dinozaura. To nietypowe święto sprawiło szczególnie chłopcom z klasy 1e wiele frajdy! Najpierw poznaliśmy pradawne gatunki zwierząt, które miliony lat temu zamieszkiwały niemal każdy zakątek świata. Wspólnie wymyślaliśmy dlaczego wyginęły i co by było gdyby żyły dalej … jakie byłyby ich zwyczaje dzisiaj?

          Wychowankowie dowiedzieli się wielu fascynujących ciekawostek o życiu i zwyczajach tych olbrzymich gadów. Dowiedzieli się skąd posiadamy wiedzę o dinozaurach, jakie gatunki zamieszkiwały Polskę oraz na czym polega praca paleontologa? Wspólnie stworzyliśmy najprawdziwszą dżunglę pełną niegroźnych dinusiów.

          mgr Patrycja Rybarska


           

           

          "W marcu, jak w garncu” 

          Chociaż na zewnątrz pogoda płata figle, to w sercu już czuć wiosnę. Marzec to miesiąc, który zdecydowanie daje oznaki wiosny a uczniowie doskonale to ukazują w swoich pracach. Podczas zajęć świetlicowych uczniom nie brakuje pomysłów. Tematyka wiosenna jest bardzo lubiana przez dzieci. W związku z tym przybywa prac a klasowe galerie podziwiają nie tylko uczniowie, ale przede wszystkim rodzice. Uczniowie 1c stworzyli swoje pierwsze w tym roku hiacynty, wykonali piękne kolorowe parasole a na parapecie zakwitły czerwone tulipany.  

          Nauczyciel świetlicy - Mariola Baran 


           

          Zajęcia twórcze - ekologiczna alternatywa.

          Domek dla lalek, schronisko dla zwierząt, komisariat policji, restauracja, basen ... dla naszych świetlików wyobraźnia nie ma granic. Zabawki z tektury to nasza propozycja ekologicznej alternatywy do plastiku.

          Podczas zajęć świetlicowych nasi wychowankowie mieli okazję stworzyć oryginalne modele domków do zabawy. Wystarczył karton, kolorowe kartki, klej i dużo dziecięcej wyobraźni. Dzieci nauczyły się jak dawać "drugie życie" niepotrzebnym przedmiotom, a kartonowe zabawki dały im możliwość realizowania marzeń. W danej chwili mogły się pobawić w dom, w rycerzy, policjantów czy polecieć w kosmos - wystarczyła chwila, żeby wyczarować piękną rezydencję, zamek czy rakietę. Dzieci doskonale odnajdywały się w zabawach tematycznych czyli uspołeczniających. Na swój własny sposób odtwarzając rzeczywistość otaczającego ich świata. Naśladowały dorosłych, codzienność i stosunki społeczne.

          mgr Patrycja Rybarska


           

          Zabawy z koralikami Pyssla.

          6 lutego grupa II była pochłonięta koralikami Pyssla. Ta prosta, a zarazem genialna zabawa polega na układaniu małych pikseli w dowolnym wzorze, a później sprasowaniu ich. Zajęcia cieszyły się ogromnym entuzjazmem dzieci, które z dumą prezentowały artystyczne wytwory swojej wyobraźni. Kolorowe piksele rozwijają cierpliwość, skrupulatność i uruchamiają pomysłowość.

          Zapraszamy do obejrzenia kolorowych projektów.

          mgr Patrycja Rybarska


              

          Zajęcia plastyczne w grupie II - laurka dla Babci i Dziadka.

          Babcia z Dziadkiem dziś świętują,
          wszystkie dzieci więc pracują.
          Zetrą kurze w każdym kątku,
          przypilnują dziś porządku.
          W kuchni błyszczą już talerze,
          wnusia Babci bluzkę pierze.
          Wnusio już podaje kapcie,
          bardzo kocha swoja Babcię.
          Dzisiaj wszystkie smutki precz!
          Święto Dziadków ważna rzecz!

          Mimo, iż święto Babci i Dziadka wypadło w tym roku w trakcie ferii zimowych, świetlica szkolna włączyła się w obchody tego szczególnego święta. Zorganizowano różnorodne formy zajęć m.in. rozmowy, pogadanki, zabawy w scenki pantomimiczne „Moja Babcia i Dziadek” dotyczące roli jaką odgrywają dziadkowie w życiu wnucząt. Dzieci redagowały również życzenia z okazji  Dnia Babci i Dziadka.

          Wychowankowie świetlicy klas 1e i 1c zadbali o przepiękne laurki dla swoich kochanych Dziadków i Babć. Wykonana własnoręcznie laurka bądź upominek wyrażają najpiękniejsze uczucia: miłość, szacunek oraz wdzięczność za trud, opiekę i oddanie. Dziękujemy wszystkim Dziadkom i Babciom za czas, który poświęcają swoim wnukom!

          mgr Patrycja Rybarska


           

          Warsztaty plastyczne "Kwiaty dla Babci i Dziadka"

          Każdy z nas lubi dostawać prezenty, jednak jak wspaniale jest sprawić radość innym! Podczas pobytu na świetlicy uczniowie klasy 2a w ramach naszych świetlicowych warsztatów z radością i zainteresowaniem wykonywali prezenty dla Babci i Dziadka. Wykonane z kolorowego papieru kwiaty zapewne ucieszą Babcie i Dziadków uczniów a zarazem będą barwną ozdobą przypominającą o tym, że pamiętamy o nich nawet w szkole!

          mgr Milena Brandt


           

          Zajęcia świetlicowe - "Słownik segregacji odpadów komunalnych. Czyli jak segregować odpady w Rzeszowie" - kampania edukacyjna Miasta Rzeszowa

          Podczas zajęć świetlicowych wraz z klasą 2a utrwalaliśmy wiedzę na temat segregacji śmieci. Uczniowie mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę poprzez ciekawie zwizualizowane zadania. Wyjaśnialiśmy nowo poznane słowa takie jak np. recykling, kompostowanie czy biodegradacja - związane z segregacją w oparciu o "Słownik segregacji odpadów komunalnych. Czyli jak segregować odpady w Rzeszowie" - wydanym w ramach kampanii edukacyjnej miasta Rzeszowa.

          mgr Milena Brandt


           

          Warsztaty plastyczne "Zakładka do książki"

          9 stycznia 2023 r, - podczas pobytu na świetlicy uczniowie klasy 2a własnoręcznie wykonywali zakładki do książek. Każdy z nas uwielbia naszą piękną, szkolną bibliotekę i sporo czyta. A jeśli czyta to zakładka do książki jest zawsze mile widziana. Uczniowie samodzielnie wybierali tematykę swojej zakładki korzystając z gotowych ozdób do wycięcia ćwicząc tym samym zwinność dłoni, dokładność, ale również samodzielnie projektowali własne zakładki poprzez rysowanie własnych wzorów rozwijając tym samym wyobraźnię.

          mgr Milena Brandt


             

          Grudzień - miesiąc świątecznych dekoracji.

          Gdy za oknem zimno i ponuro, w świetlicy ciepło i kolorowo! Grudzień stał się miesiącem wyzwań i ciężkiej pracy dla wszystkich świetliczaków. Aby przygotować sale i szkołę do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia zmobilizowano wszystkie grupy świetlicowe. Dzieci miały okazję samodzielnie zaprojektować i wykonać ozdoby świąteczne. Uczniowie przygotowywali przestrzenne gwiazdy betlejemskie, zdobili bombki ze styropianu, pisali kartki świąteczne, wykonywali choinki, stroiki i mikołajkowe figurki z kolorowego papieru. Niektórzy śmiałkowie podjęli się wykonania szopki bożonarodzeniowej! Warsztaty odbywały się niemal codziennie i  dostarczały dzieciom mnóstwo radości.

          Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

           

          mgr Patrycja Rybarska


           

          Świetlicowe warsztaty plastyczne - Portret Św. Mikołaja

          Ponieważ wszystkie dzieci nie mogą się doczekać przyjścia Mikołaja, dzisiaj wykonaliśmy jego portret.  Każdy portret był bardzo dopracowany. Czekamy na Ciebie Święty Mikołaju! 

          Dzień mikołajek, to nie dzień bajek, tu wszystko stać prawdziwie się może. Więc jeśli wierzysz w świętego Mikołaja, możesz być pewny – on Ci pomoże!  

          mgr Jolanta Pierożak-Dulińska


           

          Zabawy i wróżby andrzejkowe.

          „Święty Andrzej ci ukarze, co Ci los przyniesie w darze” - 29 listopada klasy 1a i 1e przeniosły się do świetlicowej krainy czarów i magii. Pytań było wiele: Jakie imię będzie nosić osoba, która mnie pokocha? Kim zostanę, gdy urosnę? Co czeka mnie jutro i za kilka lat? – nie tylko dorośli chcą poznać swoją przyszłość...

          Dzieci uwielbiają dobrą zabawę, wróżby i śmiech. Chętnie angażowały się w zabawy andrzejkowe, a było ich naprawdę dużo: wyścig butów, kim będę w przyszłości, andrzejkowe kubeczki, baloniki z wróżbą, drzewko szczęścia, w(y)rzuć marzenie, serduszka miłości i wróżenie z dłoni. Malowaliśmy również kocie kolorowanki i magiczne klucze. Wszystko to działo się przy wesołej muzyce, która zachęcała do ruchu i tańca chłopców i dziewczynki.

          mgr Patrycja Rybarska


           

           

           

           

           

           

          Światowy Dzień Pluszowego Misia.

          Zna Twoje najskrytsze tajemnice, nigdy Cię nie zawiódł, do tego jest zawsze przy Tobie.

          O kim mowa? Pluszowy Miś – symbol szczęśliwego dzieciństwa – 25 listopada obchodził swoje święto. Świętowaliśmy również w naszej świetlicy. Dzieci z klasy 1a i 1e poznały historię święta, wspólnie bawiły się przy piosenkach o puchatych misiach. Było wiele atrakcji: zabawy ruchowe, plastyczne, śmieszne rymowanki, zgadywanki i misiowe tańce.

          Ten dzień był pełen uśmiechu oraz wspólnej zabawy.

          mgr Patrycja Rybarska


            

          Co to jest Niepodległość?

          Aby odpowiedzieć na to pytanie i przybliżyć wychowankom świetlicy zagadnienia niepodległościowe, już od pierwszych dni listopada prowadzone były różnorodne formy zajęć. Podczas nich dzieci zapoznały się z podstawowymi symbolami narodowymi – flagą, godłem, hymnem – oraz z historią obchodów święta. Dzieci poznały postać Marszałka Józefa Piłsudskiego i jego działania niepodległościowe.  Uczniowie wspólnie przygotowali prace plastyczne – flagi wyklejane kulkami bibuły i malowane farbą; kolorowali mapy Polski poznając poszczególne regiony kraju, odkodowywali godło, układali graficzne rozsypanki.

          Korzystając z zasobów świetlicy  - przeglądali literaturę dotyczącą tego święta, grali w gry edukacyjne dotyczące Polski. Czytane były także wiersze o tematyce niepodległościowej, słuchaliśmy pieśni patriotycznych i melodii żołnierskich.

          Podsumowaniem wszystkich działań była lekcja historii dla najmłodszych. Podczas jej trwania uczniowie dowiedzieli się dlaczego Narodowe Święto Niepodległości jest polskim świętem państwowym oraz jakie wydarzenie upamiętnia data 11 listopada. Wycinając i układając 123 wagoniki symbolizujące upływający czas, przekonali się, że 123 lata niewoli były ogromnie długim okresem zniewolenia państwa Polskiego przez inne kraje.

          mgr Patrycja Rybarska 


            

          Zabawy twórcze - dysk kumihimo.

          Zabawy twórcze to cykl rozwijających zajęć manualnych dla najmłodszych dzieci. Mają one na celu pobudzanie kreatywności, motoryki małej oraz koordynacji „oko-ręka-mózg”.

          Jednym z pierwszych tematów zajęć, który „opanował” świetlicę była nauka tkania na dysku kumihimo. Uczniowie po wysłuchaniu historii związanej z tematyką, przystąpili do pracy. Już po kilku minutach opanowali podstawową, japońską technikę rzemieślniczą. Polega ona na przeplataniu sznurków w odpowiednim kierunku. Opracowana wersja oparta na kartonowym kole i siedmiu sznurkach stała się hitem świetlicowej przestrzeni. Wychowankowie tkali z wielkim zaangażowaniem przez kilka tygodni J Cieszyły ich powstające piękne bransolety, którymi chętnie obdarowywali najbliższych.

          Czym jest kumihimo? Kumihimo to japońska sztuka tkania plecionek i sznurków. W zależności od ilości jedwabnych sznurków uzyskiwano odpowiednio gruby lub cienki symetryczny i dekoracyjny sznur. Początkowo takie plecionki były używane przez kobiety do wiązania kimon, a samuraje wieszali na nich swoje miecze. Po wielu latach hipisi zaczęli stosować tę samą technikę do tkania bransoletek na rękach lub lin do wplatania we włosy. Pierwsze kumihimo wykonywane były wyłącznie ręcznie. Jednak w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie i wymagania względem skomplikowania sznurów, pojawiły się specjalne krosna i dyski.

          mgr Patrycja Rybarska


           

          Świetlicowe warsztaty plastyczne - Jesienne drzewa

          Dużym wyzwaniem były warsztaty, na których uczniowie malowali jesienne drzewa. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem. Każdy z uczniów eksperymentował, używał różnych materiałów do malowania np. patyczków, słomek. 

           mgr Milena Bandt


          Świetlicowe warsztaty plastyczne - pieczątki z liści

          Pierwsze warsztaty "Pieczątki z liści" miały na celu przybliżenie uczniom techniki malowania farbami od innej strony ... malowaliśmy gąbkami, palcami. Widać było zaskoczenie uczniów gdy usłyszeli, że nie będziemy posługiwać się pędzlami. Każdy uczeń chciał spróbować swoich możliwości, wybierał liście do zrobienia pieczątki, uczył się mieszać farby, aby uzyskać inne barwy.

          mgr Milena Brandt

          ,

           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa Nr 37 im. Tadeusza Ferenca w Rzeszowie
      • ul. Eugeniusza Kwiatkowskiego 121a, 35-311 Rzeszów Poland
      • sekretariat 17 748 17 70; księgowość 17 748 17 81; kierownik gospodarczy 17 748 17 82; pedagog 17 748 17 74; pielęgniarka szkolna 17 748 17 75; biblioteka 17 748 17 76; intendent 17 748 17 78
      • poniedziałek - piątek 7.30 - 15.30
      • Dyrektor: środa od 15.00 do 16.00; piątek od 7.00 do 8.00. Wicedyrektor (szkoła podstawowa): poniedziałek od 15.00 do 16.00 Wicedyrektor (oddziały przedszkolne): wtorek od 15.00 do 16.00
      • 16 1020 4391 0000 6102 0222 8385
    • Logowanie